12 ushqime që ju japin fuqinë në shtrat

5 muaj më parë
12 ushqime që ju japin fuqinë në shtrat

Manaferrat – Zinku është minerali thelbësor i pranishëm me bollëk në manaferrat si luleshtrydhet dhe mjedrat. Zinku përcakton cilësinë dhe shpeshtësinë e intimitetit në të dyja gjinitë.

Zinku është elementi i rëndësishëm që kontrollon testosteronin tek meshkujt. Marrëdhëniet e tepërta kërkonin marrjen e vazhdueshme të një diete të pasur me zink.

Banane – përmban minerale esenciale dhe enzima përgjegjëse për rritjen e funksionalitetit seksual. Ai luan një rol vendimtar në prodhimin e hormonit të ndjenjës së mirë, serotoninës.

Avokado – përmban vitamina dhe minerale thelbësore. Më të rëndësishmet janë vitamina B6 dhe folati. Folati rrit energjinë ndërsa vitamina B6 luan një rol shumë të rëndësishëm në stabilizimin e hormoneve. Të dyja vitaminat dihet se rrisin dëshirën.

Për më tepër, ai rregullon epshin që është thelbësor për intimitet të shkëlqyer. Ai është gjithashtu i ngarkuar me yndyrna të pangopura të cilat mbrojnë nga sëmundjet e zemrës dhe kolesterolin e keq.

Arra – gjithashtu mund të jenë efektive kundër impotencës.

Hulumtimet kanë zbuluar se konsumimi i përditshëm i arrave sipas marrjes së rekomanduar ditore përmirëson funksionin dhe dëshirat intime. Konsumimi i tij gjithashtu ndikon në cilësinë dhe siguron një përvojë seksuale të shëndetshme

Bajamet – janë një burim i pasur i zinkut, selenit dhe vitaminës E, të cilat janë përgjegjëse për funksione të shëndetshme . Bajame është një arrë pemësh që duhet të jetë e kujdesshme për t’u përdorur nga njerëzit me alergji ndaj arrave.

Seleni dihet se vepron kundër infertilitetit mashkullor, megjithatë zinku ndihmon në prodhimin e spermatozoideve të shëndetshme dhe formimin e libidos që mund të ndihmojë në kryerjen e marrëdhënieve.

Fenugreek është konsideruar si një ilaç tradicional në shtëpi kundër formimit të libidos dhe funksionalitetit intim. Ai është gjithashtu përgjegjës për formimin e testosteronit dhe estrogjenit që kontrollon dëshirën intime të meshkujve dhe femrave përkatësisht.

Konsumimi i rregullt i fenugreek mund të rrisë prodhimin e libidos tek burrat dhe gratë dhe përmirëson funksionalitetin .

Xhensen – Nuk ka një konsensus të plotë për funksionin e xhensenit në rritjen e performancës tuaj, megjithatë, është vërejtur se konsumi ditor i 3 gram xhensen mund të ndihmojë në përmirësimin e dëshirave dhe funksionit intim tek gratë.

Ai gjithashtu luan rol në rritjen e dëshirës intime thelbësore për mardhenie të shëndetshëm dhe të sigurt. Xhenseni i kuq luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e oksidit nitrik përgjegjës për qarkullimin e gjakut dhe luan një rol jetik në ereksionin te meshkujt.

Shafrani – është një erëz e rrallë që përdoret në kulinari dhe ëmbëlsira, megjithatë kontributi i tij në funksionalitetin ne mardhenie nuk mbetet pa u vënë re.
Një nga studimet sugjeron se shafrani luan një rol shumë të rëndësishëm në përmirësimin e lubrifikimit dhe ereksionit, por gjithashtu hedh poshtë pretendimin se ai ka ndonjë rol në përmirësimin e dëshirave intime. Studim i mëtejshëm duhet bërë për të vërtetuar pretendimet e mëvonshme.

Shalqiri –  konsiderohet si një burim i pasur uji dhe një furnizues i menjëhershëm i energjisë glukozë, por dihet se konsumimi i tij rrit epshin dhe përmirëson ereksionin.

Ai gjithashtu përmban citrulinën e cila është përgjegjëse për rregullimin e aminoacideve dhe argininës. Arginina është thelbësore për shëndetin e enëve të gjakut dhe mbron nga sëmundjet kardiovaskulare.

Pjeshkë – Është shumë e çuditshme që forma e pjeshkës i ngjan të pasmeve, por kjo nuk do të thotë se mund të ndihmojë në formimin e të pasmeve tërheqëse. Pjeshkët janë një burim i pasur i vitaminës C dhe mineraleve të tjera thelbësore. Vitamina C ndihmon në rritjen e numrit të spermës dhe siguron një formë të shëndetshme për të.

Në kulturat e lashta, pjeshkët janë simbol i butësisë, butësisë dhe seksualitetit. Ajo zotëron të gjitha cilësitë e një femre. Dihet se ndihmon në përmirësimin e pjellorisë, dëshirave seksuale dhe kënaqësisë.

Vezë – Është pothuajse e pamundur të përjashtohen vezët kur flasim për ushqimet përgjegjëse për përmirësimin e vitalitetit seksual. Vezët përmbajnë një aminoacid L-arginine, i cili ka rezultuar të jetë një mrekulli kundër disfunksionit erektil.

Vezët janë të pasura me vitaminë B6 dhe B5, të cilat ndihmojnë në rritjen e dëshirës seksuale dhe ofrojnë një përvojë të qetë seksuale. Është gjithashtu një burim i pasur energjie, i cili dihet se rrit libidon dhe energjinë nëse konsumohet i papërpunuar.

Cokollate – Megjithëse çokollata e zezë nuk është e lidhur drejtpërdrejt me përmirësimin e dëshirës seksuale, dëshirat seksuale, prodhimin e spermës, ereksionin dhe orgazmën, megjithatë ajo përmban aminoacide si phenylethylamine dhe serotonin, të cilat janë stimulues të butë seksual dhe përforcues të humorit.

Tradicionalisht çokollata është simboli i dashurisë për shkak të aftësive të saj për të forcuar humorin. Vërehet se njerëzit janë më të lumtur pasi konsumojnë çokollata. Për më tepër, mund të përmbajë edhe disa antioksidantë të cilët janë thelbësorë për të hequr qafe radikalet e lira nga trupi.