25 vite e vdèkur, zbulohen fjalët e fundit që Princeshë Dajana tha para vdèkjès

7 muaj më parë
25 vite e vdèkur, zbulohen fjalët e fundit që Princeshë Dajana tha para vdèkjès

Më 31 gusht do të shënohen 25 vjet nga vdekjà e Princeshës Diana pasi pësoi lëndime fatale në një àksident automobilistik në Paris.

Aks/denti ndodhi kur shoferi i Dianës, Henri Paul , humbi kontrollin e makinës dhe u përplàs me një kolonë në mes të tunelit Pont de l’Alma. Ai ndërroi jetë, së bashku me Princeshën e Uellsit dhe partnerin e saj në atë kohë, Dodi Al Fayet .

Shërbimet e urgjencës u thirrën shpejt në vendngjarje dhe Xavier Gourmelon , i cili ishte pjesë e ekipit të reagimit, thotë se ai nuk ishte në dijeni që Diana ishte një nga viktimat fillimisht.

“Kur mbërrita, sytë e saj ishin të hapur dhe ajo ishte e vetëdijshme”, tha ai për Sun. Para se ta nxirrnin nga makina, ai e kapi për dore dhe e ngushëlloi.
“Zoti im, çfarë ka ndodhur,” e pyeti më pas Diana , në fjalët e saj të fundit.

“Ia masazhova zemrën dhe disa sekonda më vonë ajo filloi të merrte përsëri. Sigurisht që ishte një lehtësim sepse, si reagues i parë, ju dëshironi të shpëtoni jetë – dhe kjo është ajo që mendova se kisha bërë.

“Të them të drejtën mendoja se do të jetonte, me sa e dija kur ishte në ambulancë ishte gjallë dhe prisja që ajo të jetonte.
“Por më vonë mora vesh se ajo kishte vdekur në spital. Ishte shumë shqetësuese.”

Vetëm kur Diana u fut në një ambulancë, një ndihmës ndihmës i tha Gourmelon se kush ishte viktima. Diana ndërroi jetë disa orë më vonë në spitalin Pitie-Salpetriere në moshën 36-vjeçare.