“A jeni të çmendur?! Blindoni Maldinin” Crespo ngre zërin ndaj pronarëve të Milanit. “Blerja idela do të ishte kjo”

1 vit më parë
“A jeni të çmendur?! Blindoni Maldinin” Crespo ngre zërin ndaj pronarëve të Milanit. “Blerja idela do të ishte kjo”

Hernan Crespo, ish-sulmuesi i Milanit dhe tani trajner te Al-Duhail, foli ekskluzivisht për La Gazzetta dello Sport për lajmet më të fundit nga kuqezinjtë dhe, në veçanti, thashethemet e tregut që do ta shihnin Nicolò Zaniolo në qendër të vëmendjes nga Maldini dhe Massara.

Argjentinasi komentoi gjithashtu situatën paradoksale në të cilën po skadon menaxheri dhe menaxheri i Milanit, duke dërguar një mesazh të qartë për pronarët, qofshin Elliott apo RedBird.

“Paolo (Maldini) është një fenomen: ai ishte kur ishte futbollist dhe tani po e demonstron atë edhe pas një tavoline. Është një garanci për të gjithë projektin dhe gjithashtu për njerëzit që e duan Milanin – filloi Crespo -.

Kam lexuar që kompania nuk e ka rinovuar ende kontratën si te tij ashtu edhe Massara. Çfarë po pret kompania? A mund të jenë të çmendur?! Nuk shoh një të ardhme pa të dhe shpresoj vërtet që të mos ketë. Pra, lëvizja e parë e pronarëve të rinj është të nënshkruajnë Maldini dhe Massara. Me nxitim, nuk ka asnjë moment për të humbur”.

Ish-sulmuesi i Interit dhe Milanit foli më pas për objektivat e transferimit për sezonin e ardhshëm: “Për mendimin tim, Zaniolo do të ishte blerja perfekte. Ai është potencialisht një kampion. Kjo do të thotë se nuk është ende, por ka potencial të bëhet një.

Ai tregoi gjëra të jashtëzakonshme, ka një fizik të mrekullueshëm, shpejtësi të shkëlqyer, driblime të mira dhe një vizion të lojës që rrallë mund ta gjesh te sulmuesit. Ai ka teknikë dhe vrap. Ai kërcen me lehtësi kundërshtarin dhe në krahun e djathtë do të ishte shumë e rëndësishme. Pioli, me të dhe Leaon, do të kishte dy burra nga jashtë me të cilët do të krijonte epërsi numerike”.

El Valdanito Crespo, megjithatë, ekspozoi disa ‘kundërindikacione’ për afrimin e talentit të Romës: “Milani i Pioli-t fitoi Scudetton sepse kishin një shpirt të madh ekipor dhe sepse së bashku i kapërcenin vështirësitë duke punuar drejt të njëjtit qëllim – vazhdoi ai. Argjentinas -.

Megjithatë, nëse Zaniolo shkon në Milano, ai do të duhet të përshtatet me rolin dhe mjedisin e ri të Milanello-s, i cili është shumë i ndryshëm nga ai i Romës. Për t’u rritur dhe për t’u bërë vërtet një lojtar i mirë, Milani është vendi ideal për Zaniolo.

Një familje e madhe me rregulla të sakta dhe një stil që e bën të njohur në të gjithë botën. Dhe Maldini, për evolucionin e Zaniolo, do të ishte shumë i rëndësishëm. Edhe për këtë brohoritje për ardhjen e tij në Milano por akoma më shumë për rikonfirmimin e Maldinit dhe Massara”.