Algjeria inatos Milanin! Maldini dhe Pioli e konsideruan të ekzagjeruar atë që ndodhi dje

6 muaj më parë
Algjeria inatos Milanin! Maldini dhe Pioli e konsideruan të ekzagjeruar atë që ndodhi dje

Sandro Tonali dhe Ismael Bennacer janë  yjet e Milanit në mesin e fushës, por në një kalendar kaq të ngjeshur dhe me kaq shumë ndeshje, nuk mund të mendohet se mjaftojnë vetëm ata të dy. Fatmirësisht, siç raportohet mëngjesin e sotëm nga Tuttosport, nuk mungojnë alternativat në mesfushë, ku Tommaso Pobega dhe Aster Vranckx janë shumë të gatshëm për të dhënë kontributin e tyre.

Angazhimet me kombëtaret përkatëse i kanë rikthyer djallit dy lojtarë në formë të mirë: italiani tashmë ka hyrë në turin italian të Roberto Mancinit, i cili e ka vënë në fushë si kundër Anglisë ashtu edhe ndaj Hungarisë.

Pobega ka edhe besimin e Piolit, i cili po i jep hapësirë ​​të mjaftueshme në fillim të sezonit. Sa i përket Vranckx-it, nga ana tjetër, angazhimi i dyfishtë me Belgjikën U-21 do t’i japë Milanit një lojtar në gjendje të shkëlqyer fizike dhe mendore, siç e dëshmoi edhe festa e madhe që ish-Wolfsburgu bëri ndaj Francës së Pierre Kalulu.

Nuk duhet harruar Rade Krunic, xholi që Pioli e di se mund ta përdorë në disa role: kundër Napolit, për shembull, ai u përdor në te majte në vend të Leaos të pezulluar, por boshnjaku është absolutisht i besueshëm edhe në në mes të fushës.

Trajneri i kuqezinjve e di se ai gjithashtu mund të llogarisë tek ai në rast nevoje. E me angazhimet e shumta që e presin Milanin në javët në vijim, sigurisht që do të duhet edhe Rade Krunic.

Megjithate, ka edhe nje bezdisje te vogel ne Milanello per faktin se dje Bennacer ne nje ndeshje miqesore te Algjerise ndaj Nigerise ka qendruar ne fushe 90 minuta. Duket pak e cuditshme kjo gje duke qene se Algjeria as ne Boteror sdo te mare pjese dhe nuk ka cfare pergatit…