Ambrosini: “Nuk ka dyshime për blerjen e De Ketelaere. E dalloj te mënyra si logjikon”

2 muaj më parë
Ambrosini: “Nuk ka dyshime për blerjen e De Ketelaere. E dalloj te mënyra si logjikon”

Ish-mesfushori i Milanit, Massimo Ambrosini foli per Dazn gjate prezantimit te filmit-dokumentar “Ishim mirë bashkë”, i cili tregon historinë epike të Milanit të Carlo Ancelottit. Për ngjashmëritë me Milanin aktual: “Ne ishim të guximshëm dhe ambicioz. Ky ekip këtu ka gjithashtu një themel të fortë si ne: ata janë djem që kanë atribute.

Grupi ynë ishte solid dhe me shumë talent, por, të jem i sinqertë, jetuam edhe një periudhë historike për klubin dhe futbollin evropian që na e bëri më të lehtë ecjen. Milani ynë shkëlqeu edhe për sa i përket të ardhurave, tani tregu ekonomik është aq i pabalancuar sa të bësh një krahasim do të ishte jobujar për Milanin e tanishëm”.

Për De Ketelaere: “Atij nuk i intereson shumë krahasimi me Kaka. Një djalë shumë i aplikuar që mori kohën e tij për të kuptuar se ku ndodhi dhe çfarë i kërkuan. Në çdo ndeshje ai gjithmonë vendos diçka të vogël dhe unë vazhdoj të mendoj se ai është një blerje strategjike dhe se është një djalë i fortë në kokë, në këmbë. Nuk duhet të ketë dyshime për blerjen e tij edhe pse ai nuk ka bërë gjëra të jashtëzakonshme deri më tani”.

Për dallimet midis pronësisë së Berlusconit dhe atyre të sotme: “Aftësia e Paolos sot ishte gjithashtu të kompensonte atë që kishim nëpërmjet Presidentit Berlusconi. Në krahasim me ne kjo mungesë sot nuk ndihet aq shumë. Paolo dhe Ricky ndanë detyrat dhe bënë të ndjehet prania e tyre ”

Për Maldinin: “Duhet theksuar se ai kishte aftësinë të pyeste veten. Ai bëri tranzicionin themelor kur vazhdoi të mësonte në një rol të ri dhe tani është mjeshtër i plotë i situatës. Të mos harrojmë se përveç asaj që jep për sa i përket karizmës dhe mbrojtjes, ai ka zgjedhur lojtarët e duhur”.

Për filmin: “Është bukur të kujtosh se kush ishim sepse ishim vërtet të veçantë së bashku si brenda dhe jashtë fushës. Ishte e vështirë për t’i bashkuar të gjithë, por sigurisht ishte e kënaqshme të shiheshim përsëri në mes të fushës.

Mbi Euro Derby 2003 ne Champions League: “Ndeshja më e tensionuar në histori: rivaliteti ishte i madh dhe ambicjet ishin të mëdha. Kishte një tension të çmendur, asnjë fletë nuk levizte në Milano”:

Për asistimin e Gilardinos kundër United: “Ajo që mbaj mend nga ajo ndeshje është nxehja: San Siro ka qenë i tillë pak here! Njerëz, shi, rrëmujë: 70,000 njerëz një orë para ndeshjes. Imazhi që më lëviz dhe e kam brenda”