Ancelotti dëshiron një objektiv të Milanit: 30 milionë euro gati!

2 muaj më parë
Ancelotti dëshiron një objektiv të Milanit: 30 milionë euro gati!

Paolo Maldini dhe Frederic Massara mbyllen merkaton ne mesfushe duke huazuar Aster Vranckx nga Wolfsburg. Siç dihet objektivi i parë ishte Renato Sanches, por portugezi preferoi të shkonte te Paris Saint Germain.

Drejtuesit e Milanit kanë hetuar disa lojtarë për të zëvendësuar Franck Kessie, më pas në fund të merkatos së transferimeve të verës moren belgun e Bundesligas. Do të jetë interesante të shihet nëse ish-futbollisti i Mechelen do të jetë në gjendje të tregojë veten me në fanellën e kuqezinjve.

Ndër profilet për të cilat është tentuar është edhe Joao Gomes, xhevahir i Flamengos. Klubi i Rio de Zhaneiros refuzoi ofertat e marra dhe së fundmi rinovoi kontratën e tij deri në vitin 2027. Megjithatë, lojtari ëndërron Evropën dhe mund të largohet nga Brazili në vitin 2023 nëse do të vijë propozimi i duhur.

Milani vazhdon të monitorojë Joao Gomes, por ka edhe klube të tjera të rëndësishme evropiane që e kanë vënë në sy. Është folur shpesh për Arsenalin dhe Liverpoolin, por braziliani tërhoqi vëmendjen edhe në La Liga. Real Madridi është shumë i interesuar dhe duket i gatshëm të shkojë te faktet.

Sipas asaj që ka zbuluar gazetari argjentinas Martin Liberman, blancos janë të gatshëm të bëjnë një investim prej 30 milionë eurosh për të blerë Gomes. Për të kuptuar nëse ky operacion do të bëhet që në janar 2023 apo do të shtyhet për verën e ardhshme.

Real Madrid gjithashtu mund ta bllokojë lojtarin herët dhe ta lërë në huazim te Flamengo. Ndër të tjera, kompania spanjolle ka bërë tashmë biznes me klubin e Rio de Zhaneiros në të kaluarën e afërt. Vetëm mendoni për blerjen e Vinicius Junior dhe Reinier, të cilet kushtuan përkatësisht rreth 45 dhe 30 milionë euro.

Nuk duhet të përjashtohet një operacion i ri mes Real Madridit dhe Flamengos vitin e ardhshëm. Me blancos dhe Premier League në skenë, do të ishte e vështirë për Milanin të konkurronte në garën për mesfushorin.