Artikujt e “Milan Scudetto”, shitje rekord: një shifër e pabesueshme

8 muaj më parë
Artikujt e “Milan Scudetto”, shitje rekord: një shifër e pabesueshme

Tani koka është kthyer nga sezoni i ardhshëm, por do të jetë shumë e vështirë për të gjithë, ndoshta e pamundur, të harrojmë atë që kemi bërë në kampionatin që sapo ka përfunduar. Milani është rikthyer si kampion i Italisë njëmbëdhjetë vjet më vonë dhe për herë të nëntëmbëdhjetë në historinë e tyre pas një udhëtimi të mundimshëm, emocionues që do të mbetet përgjithmonë në zemrat e shumë tifozëve kuqezi në mbarë botën.

Ishte një sezon i jashtëzakonshëm, i cili kulmoi me fitoren e Tringjyrëshit që do të qepet në gjoksin e fanellave të ndeshjes së ardhshme. Askush nuk do të kishte vënë kurrë një cent për Milanin fitues dhe megjithatë djemtë e Piolit kanë arritur një sukses të vërtetë.

Kush e di nëse djemtë kuqezi nuk do të mund të përsërisin suksesin e këtij viti, edhe nëse niveli i konkurrencës sa vjen e rritet. Prandaj, disa ndërhyrje nga ana e drejtuesve në merkato janë të nevojshme, për të siguruar që skuadra të bëhet më e gjerë dhe të jetë në gjendje të luftojë në krye në disa fronte, sepse, me sa duket, Milani tani dëshiron të kthehet dalëngadalë për të ngritur zerin edhe në kontekstin evropian.

Që tifozët ishin arma shtesë e këtij udhëtimi është pak por e sigurt. Shifrat e frekuentimit të regjistruar në San Siro, që kaluan një milion në total, i thonë të gjitha dhe akoma më shumë. Entuziazmi është rikthyer pas vitesh lotësh dhe zhgënjimesh.

Milan është rikthyer për të bërë AC Milan falë një menaxhmenti besnik ndaj detyrës dhe me Paolo Maldini i cili është lideri absolut. Me shpresën se kjo aventurë mund të vazhdojë dhe te konfirmohet.

Të dhënat e regjistruara nga Milan Store janë mbresëlënëse. Bluzat e festes me fjalët “Win’ Like Milan” në ngjyrë të zezë me inserte jeshile, të bardhë dhe të kuqe, u shitën pak minuta pas fitores në Reggio Emilia.

Pasi u bë porosia e re, u rishitën edhe 15 mijë fanella të këtij lloji, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm të shitjeve që ishte shënuar pas ndeshjes së luajtur në shtëpi me Atalanta-n. Shifra marramendëse për një pasion të pandërprerë. E gjithë kjo është AC Milan!