“Blitz” nga Moncada-s në Argjentinë: siguron “po”-në e talentit të madh! Tani duhet lëvizur…

1 vit më parë
“Blitz” nga Moncada-s në Argjentinë: siguron “po”-në e talentit të madh! Tani duhet lëvizur…

Pavarësisht interesimit të gjysmës së Evropës, Milani është skuadra e parë që ka lëvizur paraprakisht për Enzo Fernandez, një mesfushor i lindur në 2001, i cili u shfaq me River Plate. Drejtuesit e kuqezinjve panë te Fernandez një profil për të investuar për të ardhmen, edhe me shifra të kufizuara.

Për të lëvizur – shkruan Tuttosport mëngjesin e sotëm – ishte drejtpërdrejt Geoffrey Moncada, me një blitz që ndodhi një muaj më parë në Amerikën e Jugut. Me ndryshimin e pronësisë në rrezik, koha në merkaton e kuqezinjve po bëhet më e gjatë.

Jo vetëm rinovimet e lojtarëve, por edhe ajo e Maldinit dhe Massara janë të ngadalta për të arritur, kjo është arsyeja pse nuk ka pasur asnjë lloj goditjeje mbi objektivat e bërë. Origi, nga ana tjetër, është një rast më vete pasi është një parametër zero.

E njëjta situatë mund të kthehet edhe tek Enzo Fernandez, me të cilin Milani kishte rrëmbyer një lloj premtimi duke i dhënë përparësi projektit të kuqezinjve, Rreziku i ankandit, megjithatë, është i larte.

Megjithate, vete Moncada udhetoi ne Argjentine dhe i bëri River nje oferte prej 15 milionë eurosh nga Milani. Lojtari ka edhe një klauzolë prej 18 milionë eurosh! I rritur në sektorin e të rinjve River Plate, më 4 shkurt 2020 ai u promovua në ekipin e parë duke nënshkruar kontratën e tij të parë profesionale që zgjat tre vjet.

Ai bëri debutimin e tij më 5 mars pasardhës, duke marrë përsipër nga Santiago Sosa nëntë minuta nga fundi i ndeshjes së fazës së grupeve të Copa Libertadores, i cili humbi 3-0 nga LDU Quito.  Më 22 gusht ai u huazua te Defensa y Justicia deri në fund të sezonit.