Bordeaux dënohet, Milani mund të përfitojë prej vendimit | Objektiv i ri?

8 muaj më parë
Bordeaux dënohet, Milani mund të përfitojë prej vendimit | Objektiv i ri?

Këtë sezon, vëzhguesit kuqezi e kanë parë me interes Bordeaux-in, pasi Yacine Adli luajti si huazim. Pas blerjes së tij në gusht 2021, mesfushori u la në Francë për një vit për të luajtur vazhdimisht dhe për të qenë më i gatshëm me mbërritjen në Milanello.

Nuk ka qenë një vit i mirë për skuadrën, e cila nuk ka mundur të arrijë shpëtimin në Ligue 1. Rënia në Ligue 2 ishte një zhgënjim i madh për të gjithë mjedisin, i cili thjesht nuk e priste një epilog të tillë.

Adli ka realizuar 36 paraqitje, një gol dhe 8 asistime. Në nivelin e realizimit ai duhet të përmirësohet, por ai u tregua shumë i zgjuar në shërbimin e asistimeve për shokët e tij. I pëlqen të vertikalizoje dhe ndonjëherë gjen vija kalimtare që të tjerët nuk i shohin. Ai ka një vizion të madh të lojës dhe cilësi të rëndësishme teknike, nën drejtimin e Stefano Piolit mund të rritet shumë.

Dje një tjetër lajm i keq mbërriti te Bordeaux: zbritja direkt në National 1, apo Kategorinë e tretë franceze. Një vendim i marrë për shkak të parregullsive financiare të zbuluara nga DNCG, ose komisioni i kontrollit të klubeve në Francë. Pas ekzaminimit të situatës së kompanisë është marrë kjo masë e rëndë.

Bordeaux ka borxhe prej rreth 40 milionë euro (burimi RMC Sport) dhe nuk ka arritur të sigurojë DNCG-në për aftësinë e tyre për të përmbushur detyrimet financiare sezonin e ardhshëm. Klubi nuk është aty dhe ka bërë një apel për anulimin e rënies në National 1, në mënyrë që të luajë rregullisht Ligue 2.

Nëse apelimi nuk fitohet, do të ishte një goditje e mëtejshme për Bordeaux. Kjo do të kishte pasoja të rëndësishme në tregun e transferimeve, duke bërë që shumë lojtarë të largoheshin nga skuadra. Çmimet e disave që tashmë janë në merkato mund të bien nëse konfirmohet pjesëmarrja në kategorinë e tretë.

Ndër ata që janë të destinuar të largohen nga Bordeaux është Jean Junior Onana, një mesfushor 22-vjeçar kamerunian. Së fundmi ai u afrua me Milanin dhe për kartonin e tij u tregua një çmim prej rreth 10 milionë euro. Kjo vlerë mund të bjerë nëse skuadra franceze e gjen veten duke luajtur në National 1 sezonin e ardhshëm.