“Ç’e do Brukselin kur ke Surrelin”, Flutura Açka: Rama vendos me Vuçiçin a jemi për Europë

9 muaj më parë
“Ç’e do Brukselin kur ke Surrelin”, Flutura Açka: Rama vendos me Vuçiçin a jemi për Europë

Deputetja demokrate Flutura Açka ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili një ditë më parë la të kuptohej se mund të mos marrë pjesë në samitin e BE, ku do të vendoset për hapjen e negociatave.

Lexo edhe: “Bisedova me Vuçiç dhe Kovaçevskin për samitin e BE-së”, Rama: Duket se do dëgjojmë një tjetër “Jo”, çfarë duhet bërë atje?! Në një postim në rrjetin social “Facebook”, Açka shkruan se Rama po del kundër dëshirës së popullti të vet, teksa i kërkon të japë dorëheqjen.

“Nëse nuk do të shkosh në Bruksel – fundja ç’e do ti Brukselin kur ke Surrelin! – jep dorëheqjen! Kështu bëjnë shtetarët europianë kur dalin mbi dëshirat e popujve të tyre”, shkruan Açka ndër të tjera.

Reagimi i plotë: Çetat e Ballkanit tuj tregu munxët Europës Ç’e do Brukselin kur ke Surrelin! Zoti Kryeministër! Kush je ti që i jep të drejtë vetes të mos paraqitesh në Samitin e ardhshëm të Bashkimit Europian në data 23-24 në Bruksel, kushtuar veçanërisht Ballkanit Perëndimor?

Ti je veç një ofiqar i lartë i shqiptarëve, që je aty me vota të vjedhura, të blera, të grabitura, gjë e njohur botërisht tashmë. Kë shqiptar pyetje në duhet të shkosh në Bruksel, apo jo? Ti the se u këshillove për këtë vendim me Maqedoninë e Veriut dhe me Serbinë, dhe shpotite se nuk ia vlekërka të shkosh në Bruksel. Me Vuçiçin? Me Vuçiçin ti vendos në duhet të paraqitemi ne shqiptarët në Europë?

Ti e di më mirë se secili prej nesh, se Shqipëria e lidhur me Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian, është vetëm një preteks që Europa përdor kundër regjimit tënd të korruptuar skajshëm.

Nuk është fare e vështirë për Europën ta ndajë Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut për të nisur negociatat, por nuk e bën, sepse e di që ti do ta përdorësh vetëm për propagandë dhe jo për të përmirësuar jetën e atyre mijëra të varfërve që prodhon përditë magjeja e politikës tënde neofashiste, piruetat e narkoshtetit tēnd dhe hargalisja mbi terrene të brishta gjeopolitike ku ecim në të gjithë bashkë si shqiptarë.

Nëse nuk do të shkosh në Bruksel – fundja ç’e do ti Brukselin kur ke Surrelin! – jep dorëheqjen! Kështu bëjnë shtetarët europianë kur dalin mbi dëshirat e popujve të tyre.