CM | Milan, 3 mln euro mund të vijnë nga Atalanta: skenari!

8 muaj më parë
CM | Milan, 3 mln euro mund të vijnë nga Atalanta: skenari!

Çuditërisht, Milani mund të arkëtojë 3 milionë euro nga Atalanta. Mundësia lidhet me situatën e Matteo Pessina. Lojtari shkoi nga kuqezinjtë te bergamasket si pjesë e operacionit të tregut të transferimeve që solli Andrea Conti në Milano në 2017.

Brenda kontratës së ish-lojtarit te Verona-s ka një klauzolë të veçantë, e cila parashikon që deri në 100 paraqitje me fanellën e bluzinjve, Milani do të ketë të drejtën e 50% të rishitjes së ardhshme të lojtarit.

Nga ana tjetër, përtej atyre, përqindja shkon në rënie në këmbim të pagesës së 3 milionë eurove në arkat e Djallit.  Aktualisht Pessina është në 96 paraqitje dhe, në rast se nuk shitet gjatë kësaj merkatoje vere, do të kalonte kufirin e njëqind paraqitjeve gjatë sezonit të ardhshëm.

Ja pra që Milani po shikon me interes paraqitjet e mesfushorit të kombëtares, gati për të mbledhur paratë nga një marrëveshje pesëvjeçare. Calcioomercato.com shton se keto para do te shkonin te buxheti i Milanit per merkaton e janarit.

Kjo sepse me shume mundesi deri ne nentor Pessina do te kete bere ato 4-5 ndeshje per te detyruar Atalanta-n te paguar, pasi do te luhet gati cdo tre dite duke qene se ne nentor ndalojne kampionatet.

Ai fillon të luajë në sektorin e të rinjve të Monzas, ku qëndron deri në vitin 2015; në sezonin 2014-2015 ai grumbullohet përgjithmonë në ekipin e parë: ai bëri debutimin e tij mes profesionistëve më 6 janar 2015. Do ta mbyllë sezonin duke shënuar 3 gola në 20 paraqitje (falë të cilave është lojtari me më shumë paraqitje në sezon në ekipin e tij) në kampionatin Lega Pr.

Pavarësisht shpëtimit të tij, në verë klubi i Monza-s detyrohet të rifilloje nga Seria D për shkak të një falimentimi: Pessina për këtë arsye mbeti i lirë, duke u afruar nga Milani, qe pagoi 500 mije euro te Monza ne shenje solidaliteti.