Corriere dello Sport | Problemet fizike pas Milan-Napoli, situata e futbollistëve kuqezi

6 ditë më parë
Corriere dello Sport | Problemet fizike pas Milan-Napoli, situata e futbollistëve kuqezi

Humbja ndaj Napolit la aq shumë hidhërim te Milani saqe Stefano Pioli nuk e fshehur dot. Milani zhvilloi një paraqitje të shkëlqyer, një fakt pozitiv por që siç thotë trajneri nuk mund dhe nuk duhet të lërë asnjë kënaqësi. Megjithatë, ekziston rreziku që humbja kundër Azzurrit të lërë shumë pasoja te kuqezinjte. Jo vetëm në humor, por edhe mbi të gjitha në kushtet fizike të disa lojtarëve të tij.

Në fakt, nga ndeshja dolen me probleme fizike Davide Calabria, Sandro Tonali dhe Theo Hernandez. Për dy të parat ishte një çështje lodhjeje muskulore. Për mbrojtësin e krahut, të pa thirrur në kombëtare, do të kryhen analizat e nevojshme me kthimin nga pushimi.

Nga ana tjetër Tonali për shkak të dëmtimit të lehtë do të qëndrojë në Coverciano ku problemi i tij do të vlerësohet ditë pas dite. Situata e Theo Hernandez është ndryshe. Kushtet e mbrojtësit francez kanë ngjallur më shumë shqetësim pasi ai u detyrua të braktisë grumbullimin e Francës. Problem me aduktorin për Theo, i cili do t’i nënshtrohet kontrolleve instrumentale sot.

Corriere dello Sport raporton disa lajme thelbësore. Nëse është e vërtetë që një lojtar si Rafael Leao përkufizohet si thelbësor për këtë Milan, nuk mund të thuhet ndryshe për Theo Hernandez. Mbrojtësi francez tani është një i paprekshëm, i parë nga shumë si më i miri në rolin e tij.

Ai është rritur shumë në sezonin e fundit, veçanërisht në fazën e mbrojtjes. Dhe tani ai është afër të bëhet ai që quhet mbrojtës i krahut ‘i plotë’. Milani nuk mund të bëjë pa të. Pas pushimit, Stefano Pioli ka nevojë të madhe për trenin e krahut të majtë!

Dhe të mendosh të përballesh me angazhimet kundër skuadrave si Chelsea dhe Juventus pa Theo është vërtet dëshpëruese. Fodé Ballo-Tourè është zëvendësuesi i vetëm i francezit në rol dhe, me gjithë respektin e duhur, Milani nuk mund ta rrezikojë tani!

Sigurisht që do të ishte edhe Sergino Dest, siç deklaroi vetë Pioli, të cilit i pëlqen shumë të luajë në të majtë. Por ne përsërisim konceptin e “rrezikut që nuk mund të merret”. Për këtë arsye, lajmet e fundit nga Corriere dello Sport premtojnë mirë.

Siç raporton gazeta sportive, nuk duhet të jetë diçka serioze për Theo Hernandez. Dhe për këtë arsye, Milanello duket se filtron njëfarë optimizmi për kushtet e tij. Na mbetet vetëm të presim orët e ardhshme!

Gjatë kësaj pauze për angazhimet e kombëtares, objektivi parësor te kuqezinjtë do të jetë rikuperimi i të lënduarve. Mes tyre janë edhe Ante Rebic dhe Divock Origi, të cilët duhet të kthehen në dispozicion të Stefano Piolit për rinisjen e kampionatit (Milani do të angazhohet më 1 tetor në fushën e Empolit).