CorSpor | Ndryshimi taktik i Piolit te De Ketelaere! U shfaq që ndaj Napolit

2 muaj më parë
CorSpor | Ndryshimi taktik i Piolit te De Ketelaere! U shfaq që ndaj Napolit

Charles De Ketelaere padyshim që do t’i jepet mjaft durim, por Stefano Pioli shpreson që forma e belgut të shfaqet tani në Kupën e Botës. Corriere dello Sport  flet për mënyrën se si De Ketelaere ka pasur disa presione në rritje, të cilat ishin pas transferimit të tij të madh me 35 mln euro nga Club Brugge në Milano, por ai u duk se u përmirësua veçanërisht gjatë ndeshjes së fundit para pushimit kundër Napoli pasi kishte një dorë të madhe në golin e barazimit të Olivier Giroud.

Gjatë asaj ndeshjeje të veçantë, 21-vjeçari tregoi gjithashtu një mirëkuptim më të madh taktik pasi ai jo vetëm ishte më i sigurt dhe më i mprehtë në topin, por ai gjithashtu shqetësoi ndoshta burimin kryesor të makinës së Spallettit: Stanislav Lobotka.

Megjithatë, rikthimi nuk ka qenë ende shumë në krahasim me pritshmëritë që kishin lindur me ardhjen e De Ketelaere. Sigurisht që ai është shumë i ri dhe është një klub dhe vend krejtësisht i ri për t’u përshtatur, kështu që askush në klub nuk po bën presion.

Ajo që është befasuese është se ai nuk ka arritur ende një goditje në portë, pavarësisht se shënoi 18 gola sezonin e kaluar me Brugge, por Pioli e ka vënë atë më pranë portes – pothuajse si sulmues i dytë – me shpresën se do të bëhet vendimtar.

Në debutimin e tij kundër Bolonjës ai sigurisht la një përshtypje shumë të mirë, por që atëherë gjërat kanë qenë më sporadike. CDK po punon shumë për t’u përshtatur me ritmet e futbollit italian dhe ndeshjet kundër Chelseat në Ligën e Kampionëve dhe ajo kundër Juventusit në ligë mund të jenë një pikënisje e përsosur.