CorSport – Aksi Milan-Lille gati për të goditur sërish!

8 muaj më parë
CorSport – Aksi Milan-Lille gati për të goditur sërish!

Aksi Milano-Lille është sërish në zjarr dhe në qendër të vëmendjes, siç kishte ndodhur në verën e 2019-ës kur Milani i ri i Elliott u fokusua shumë te një portugez i ri 20-vjeçar i quajtur Rafael Leao. Por aksi Milan-Lille ishte ndezur edhe majin e kaluar kur gjithmonë nga Franca, çuditërisht, në Itali zbarkoi portieri Mike Maignan që sot të gjithë e njohin si Magic Mike…

Duke marrë parasysh kontributin e këtyre dy lojtarëve në Scudetton e fundit të Milan, atëherë janë të mirëseardhura edhe negociatat me Renato Sanches dhe Sven Botman. Siç raporton Corriere dello Sport, Renato Sanches, mesfushori portugez i lindur në 97-ën, i cili i bëri përshtypje botës në moshën 19-vjeçare në Kampionatin Evropian që ai fitoi në vitin 2016 kundër Frances, ka qenë prej kohësh në qendër të vëmendjes së merkatos së kuqezinjve.

Sanches është profili i caktuar për të zëvendësuar Franck Kessie, i destinuar për Barcelonën, jo aq për karakteristikat teknike dhe fizike që janë të ndryshme, por numerikisht. Lojtari i Lille do të ofronte një gamë të re mundësish për mesfushën dhe repartin e avancuar te Stefano Piolit.

Zërat flasin për një distancë prej disa milionësh mes dy klubeve dhe me takimin e paleve që mund të shkojë në rreth 15 milionë euro. Nga ana tjetër, marrëveshja me portugezin është arritur tashmë prej disa javësh.

Botman: sa do të zgjasë? – Por situata me mbrojtësin holandez Sven Botman duket më e ndërlikuar. Pika në favor të Milanit është besimi pothuajse kokëfortë i lojtarit se ai dëshiron të presë kuqezinjtë dhe se dëshiron të zbresë në Milanello me çdo kusht.

Një qëndrim pozitiv për tifozët e Milanit që tashmë e admirojnë për këtë. Problemi është se Newcastle ka një ofertë padyshim më të lartë se 30 milionët e ofruara nga klubi kuqezi dhe Lille e shtyn xhevahirin e saj drejt Premier për të mbledhur më shumë.

Për më tepër, me kontratën e lojtarit që skadon në vitin 2025, klubi francez ka shumë më tepër hapësirë ​​për manovrim sesa vetëm situata e Sanches. Profili i Botman është ndjekur prej gati një viti dhe Milani nuk dëshiron ta lërë të ikë, sidomos pas largimit të mundshëm të Romagnolit dhe me Bremer që do të ishte afër Interit.