“De Ketelaere i ngjan Kaka në dy karakteristika. Në Belgjikë janë të sigurtë se ai do të shkojë te Milan”

9 muaj më parë
“De Ketelaere i ngjan Kaka në dy karakteristika. Në Belgjikë janë të sigurtë se ai do të shkojë te Milan”

Walter Meeuws, ish-mbrojtësi i Club Bruges dhe zëvendës-kampion i Evropës me Belgjikën në vitin 1980 foli ekskluzivisht në mikrofonat e MilanNews.it për Charles de Ketelaere. Ja fjalët e tij:

Walter, ju jeni një legjendë e Bruges. Çfarë mendoni për objektivin e Milanit, Charles de Ketelaere? A mund të bëhet lojtar i mirë? “Ka skuadra angleze të interesuara për de Ketelaere, por këtu në Belgjikë flasin me siguri per kalimin e tij te Milani”.

A eshte gati për një klub të madh si AC Milan dhe Serie A? “Besoj se është më mirë që Charles të qëndrojë edhe një vit te Bruges, të fitoje kombëtaren dhe më pas të shkojë jashtë vendit”.

Por edhe për Bruges do të ishte më mirë ta mbante. Me ekspozitën e Kupës së Botës, vlera e tij mund të rritet në mënyrë eksponenciale dhe të shkaktojë një ankand në 2023 … “Jam plotësisht dakord. Dhe më pas, edhe nëse nuk do të ishte titullar në Katar, me hyrjen gjate ndeshjeve mund të tregonte sërish cilësitë e tij. E përsëris: për Charles, do të ishte mirë të qendronte edhe një vit në Brugges përpara kërcimit të madh”.

Charles është një lojtar i gjithanshëm që mund të luajë në të gjitha pozicionet në mesfushë, në front dhe madje edhe në sulm. Por ku e bën atë më të mirë? “Charles është i gjithanshëm dhe mund të luajë kudo. Por në rolin e mesfushorit sulmues, pas sulmuesit, është shkatërrues. Ai është numri 10”.

Nëse do ta krahasonit CDK-në me një futbollist të së shkuarës, a ka ndonjë që i kujton ata në veçanti? “Për mua ai është i ngjashëm me Kaka, veçanërisht në nivel fizik dhe me praninë e tij ne zone. Dhe si Kaka me top ne kembe është i fortë. Por është gjithmonë e vështirë të bësh krahasime. Ai është Charles de Ketelaere, ka stilin e tij dhe nuk ka pse të kopjojë askënd”.

A është ai një Top i Artë i mundshëm si Kaka? “Unë nuk mendoj kështu, por varet nga cilat ekipe do të luajë dhe nëse trajnerët e tij të ardhshëm do të besojnë në të. Në futboll, edhe nëse je i talentuar, për të pasur një karrierë të madhe duhet të kesh gjithmonë pak fat.

Për shembull, nëse ai do të kishte shkuar te Milan dy vjet më parë nuk do të ishte më i miri dhe karriera e tij do të kishte vuajtur kete kalim. Por Milani sot është më i fortë, një ekip vërtet i mirë…”.