Demaskohet spiunia ruse, kjo është Olga Kolobova që joshte shefat e NATO-s

1 muaj më parë
Demaskohet spiunia ruse, kjo është Olga Kolobova që joshte shefat e NATO-s

Sipas një raporti të ri hetimor, një spiune ruse, e cila pozonte si një krijuese bizhuterish dhe alpiniste shoqërore me shkëlqim mes ndikuesve në Napoli, Itali, ishte në gjendje të futej në qarqet e brendshme të komandantëve të NATO-s.

Historia e Maria Adela Kuhfeldt Rivera – ose kushdo qoftë ajo në të vërtetë – u zbulua në një hetim të përbashkët nga Bellingcat, Der Spiegel , The Insider dhe La Repubblica , të cilat publikuan njëkohësisht histori të premten.

Udhëtimi i Maria Adela nga Rusia në Napoli fillon në Peru në vitin 2005, kur asaj iu mohua një pasaportë peruane pasi dha një certifikatë pagëzimi të vitit 1978 nga një kishë që u themelua një dekadë më vonë. Një gruaje me të njëjtin identitet mbulesë, duke përfshirë emrin e saktë dhe datën e lindjes, iu dha një pasaportë ruse një vit më vonë dhe filloi të punonte në Universitetin Shtetëror të Moskës për të krijuar një histori të gjurmueshme që ka të ngjarë të mos ishte kontrolluar kurrë nga miqtë e saj të rinj në Itali. .

Numri i pasaportës ruse ishte brenda të njëjtit grup të lëshuar për identitete të tjera të rreme, duke përfshirë njeriun e dyshuar për helmimin e prodhuesit bullgar të armëve Emilian Gebrev dhe një agjenti të inteligjencës ruse të përfshirë në helmimin e Sergei Skripal , thonë hetuesit.

Nuk dihet vetëm se cili ishte misioni i Maria Adela, por ajo gjeti rrugën e saj në Napoli, ku u miqësua me gazetarë dhe diplomatë të cilëve u treguan të gjithë historinë se si ajo u braktis në Rusi nga nëna e saj peruane dhe u rrit nga një familje abuzive.

Ajo tregoi të njëjtën histori se përvoja i la dëshirën e saj për një jetë në Evropë – jo në Rusi – kështu e gjeti veten fillimisht në periferinë bregdetare romake të Ostia, ku studioi gjeologji për t’u bërë argjendari, dhe më vonë në Napoli, ku biznesi i saj i bizhuterive lulëzoi mes emigrantëve të vendosur brenda dhe përreth një baze të NATO-s.

Në vitin 2012, thonë gazetarët investigativë, ajo u martua me një italian që nuk ishte aspak italian, por ekuadorian dhe rus. Ai vdiq në mënyrë misterioze – ose të paktën identiteti i tij ishte lëshuar një certifikatë vdekjeje – në moshën 30-vjeçare për shkak të “pneumonisë së dyfishtë dhe lupusit sistemik”. Pas vdekjes së tij, ajo u vendos në Napoli dhe tregtoi petka të lira të prodhuara në Kinë si bizhuteri të nivelit të lartë për “gruas që nuk është kurrë e tepruar”.

Pikërisht aty, butiku i saj i bizhuterive ditën dhe klubi i natës çdo mbrëmje joshi një numër napolitanësh të rinj, të cilët prireshin të përziheshin me diplomatët e NATO-s. Ajo u bë sekretare e Lions Club Napoli Monte Nuovo, i cili u themelua nga një oficer i NATO-s. Bellingcat raporton se klubi kishte menduar se duke rekrutuar Maria Adela, ata mund të joshin një turmë më të lartë. Në vend të kësaj, thonë gazetarët, ajo punoi pranë një numri oficerësh të NATO-s, duke përfshirë një punonjës të Marinës së SHBA-së, për të cilin ajo tha se kishte “pak të dashuruar” me të.

Por të paktën një figurë ushtarake e gjeti të diskutueshme historinë magjepsëse të krijuesit të bizhuterive. Bellingcat intervistoi kolonelin Sheila Bryant, atëherë inspektore e përgjithshme e Forcave Detare të SHBA-së në Evropë dhe Afrikë. Ajo thotë se u bëri thirrje të tjerëve që të “kufizojnë aksesin” në informacione shumë konfidenciale ushtarake mbi bazën e nevojës për të ditur rreth gruas. Bryant i tha gjithashtu Bellingcat se Maria Adela u miqësua me një numër oficerësh të NATO-s nga Italia, Belgjika dhe Gjermania. Ajo mori pjesë në një sërë galash të NATO-s, duke përfshirë ballon vjetor dhe disa darka për mbledhjen e fondeve, të cilat priren të kushtojnë mijëra dollarë për pjatë.

Papritur, në vitin 2018, Maria Adela – ose të paktën pasaporta e saj – u kthye në Moskë për herë të fundit. Postimi i saj i fundit në rrjetet sociale foli për një diagnozë të kancerit, e kompletuar me flokët e saj që “rriten tani pas kimioterapisë”, gjë që grupet raportuese besojnë se ishte një mënyrë për të mbyllur rrethet e saj në Napoli dhe më gjerë.

Bellingcat thotë se gruaja që e shiti veten si Maria Adela, argjendaritja dhe alpinistja sociale ishte në të vërtetë një agjente e GRU-së me emrin Olga Kolobova, siç u identifikua nga softueri i përputhjes së fotografive dhe se pasaporta e Maria Adela nuk është aktivizuar që nga kthimi i saj në Moskë.

Burimi: The Daily Beast