Dhjetë kuqezi përfituan nga ndërpreja e kampionateve!

2 muaj më parë
Dhjetë kuqezi përfituan nga ndërpreja e kampionateve!

Pushimi ndërkombëtar që përfundoi në fillim të kësaj jave u diskutua shumë, duke qenë se lojtarët tashmë janë në një kalendar të ngjeshur me klubet e tyre përkatëse. Megjithatë, disa lojtarë të Milan përfituan nga kjo.

Në total, 17 nga lojtarët e kuqezinjve u thirrën për impenjimet ndërkombëtare, por tre prej tyre u larguan menjëherë (Calabria, Hernandez dhe Tonali). 12 prej lojtarëve u paraqitën të paktën një herë, pasi Saelemaekers dhe Tomori ishin të vetmit që nuk e bënë këtë.

Edhe pse pushimi ndërkombëtar është kritikuar, duke pasur parasysh kalendarin, disa lojtarë të Milanit përfituan nga koha e lojës. Ballo-Toure, i cili do të startojë kundër Empolit, beri nxehje pasi luajti 85 minuta për Senegalin në fitoren 2-0 kundër Bolivisë.

Vranckx ishte kapiten i skuadrës U21 të Belgjikës dhe luajti ndeshjet kundër Holandës dhe Francës nga fillimi (gjithsej 160 minuta). Thiaw filloi të dyja ndeshjet për ekipin U21 të Gjermanisë (kundër Francës dhe Anglisë) dhe luajti 164 minuta në total.

Një tjetër që vlen të përmendet është Pobega, i cili doli nga stoli për Italinë kundër Anglisë dhe Hungarisë, duke luajtur 44 minuta në total. Është e sigurt të thuhet se lojtarët e lartpërmendur përfituan nga marrja e një kohe të lojës, duke qenë rezervë te Milani.

Përveç tyre, duhet përmendur se lojtarë si Tonali dhe Rebic mundën të rikuperohen falë pushimit. Calabria gjithashtu, edhe pse ai ndoshta do të ishte rikthyer në një kohë të shkurtër gjithsesi. Ndërkohë, numri i ndeshjeve të humbura për Hernandez u zvogëlua (në krahasim me nëse nuk do të kishte pasur pushim). Tomori dhe Saelemaakers u thirrën të dy, por nuk luajtën, kështu që do të kenë energji edhe për t’u kthyer nga detyra ndërkombëtare.