“Doja ta lija futbollin sepse po rëndoja familjen time financiarisht por…”

1 vit më parë
“Doja ta lija futbollin sepse po rëndoja familjen time financiarisht por…”

Milani është kthyer si kampion i Italisë dhe tashmë disa intervista me kuqezinjtë kanë filluar të shfaqen. Sot radha ishte e Davide Calabria, Olivier Giroud dhe Fikayo Tomori, vetëm disa nga protagonistët e një ecurie të bujshme. Shumë aspekte të prekura, madje edhe disa anekdota për Ibrahimovic.

Ju sjellim fillimisht fjalët e njeriut që mbajti shiritin e kapitenit në pjesën më të madhe të sezonit, një ikonë e Milanit e rritur në sektorin e të rinjve. Davide Calabria është rritur në mënyrë eksponenciale që nga ardhja e Stefano Piolit, prandaj edhe ky Scudetto është paksa i tij.

Fjalët e tij të publikuara për “Corriere dello Sport”: “Deri në moshën 15-vjeçare kam qenë gjithmonë në stol. Mendova disa herë ta lë, edhe për të mos e ngarkuar financiarisht familjen time, e cila çdo ditë më çonte nga Brescia në Milano.

Ky Scudetto më shpërblen për gjithçka. Ky ishte qëllimi ynë që në fillim, ne besuam në të që në ditën e parë të grumbullimit”. Për garen me Interin: “Ishte fantastike, është mirë që dy milanezet janë rikthyer për të konkurruar për diçka të rëndësishme.

Sekreti ynë? Grupi. Kishte përzierjen e duhur mes lojtarëve të rinj dhe me përvojë, ne u treguam më të mirë se ata që kishin ekipe më të pajisura se ne. Pioli dukej se duhej të largohej brenda një kohe të shkurtër, por ishte thelbësor.

Ibra ka qenë i çmuar me udhëheqjen e tij, shpresoj se ai mund të bëhet më i mirë vitin e ardhshëm. Ne kemi ende nevojë për të!”. Shiriti i kapitenit dhe Paolo Maldini: “E di që Romagnoli është ende duke folur me klubin, shpresoj që ai të qëndrojë.

Nuk ka rëndësi të mbash shiritin. Maldini nuk ndërhyn në situatat në fushë, ai e di që roli i tij është i ndryshëm. Vetëm duke e parë atë në vijën anësore ju jep një shtysë. Ne jemi një ekip i ri edhe pse Dekreti i Rritjes kufizon klubet italiane, të cilat janë të prirura të blejnë jashtë.

Nuk është rastësi që do të humbasim Botërorin për herë të dytë radhazi. Pak hapësirë ​​te Italia? Është zgjedhja e Mancinit, do të vazhdoj të jap maksimumin me Milanin duke shpresuar të gjej më shumë hapësirë ​​me kombëtaren.

Tani ne e shijojmë Scudetton, por më pas synojmë të bëjmë më mirë në Ligën e Kampionëve. Unë kisha vënë një bast në bazë të shisheve të shtrenjta të verës dhe shampanjës, do ta paguaj me kënaqësi”.