Dy “zonat” ku duhet të përmirësohet Milani? Pioli nuk ka dyshime!

8 muaj më parë
Dy “zonat” ku duhet të përmirësohet Milani? Pioli nuk ka dyshime!

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli, i është përgjigjur idesë se skuadra e tij po lufton në dy fusha kyçe ku ata kanë shkëlqyer sezonin e kaluar. Dy pikat e forta të Milanit gjatë fitores së Scudetto-s sezonin e kaluar ishin forma ne transferte e skuadrës së Piolit – më i miri në lige me vetëm një humbje – dhe gjithashtu rekordi i tyre në mbrojtje.

Kuqezinjtë kishin mbrojtjen më të mirë të përbashkët në ligë së bashku me Napolin dhe pesuan vetem dy herë në 11 ndeshjet e fundit të kampionatit. Sidoqoftë, këtë sezon Milani ka pranuar tashmë po aq gola në shtatë ndeshjet e para të 2022-23 sa në të gjithë gjysmën e dytë të sezonit të kaluar, ndërsa ata kanë fituar vetëm një nga katër ndeshjet e tyre të para jashtë në të gjitha garat.

Duke folur në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes, Pioli preku dy çështjet dhe gjithashtu dha një përditësim për lojtarët e dëmtuar. “Fitorja është gjithmonë synimi ynë, në shtëpi dhe jashtë. Na vjen keq që nuk kemi qenë në gjendje ta bëjmë atë larg shtëpisë deri më tani, nuk e di nëse është rastësi, por mendoj se e vetmja herë që luajtëm nën nivelin tonë ishte kundër Sassuolos”, tha ai.

“Ne vijmë nga një humbje dhe prandaj duam të rikthehemi menjëherë në këmbën e djathtë kundër një kundërshtari që e respektojmë. Ne analizuam golat e pësuar dhe të dhënat tona që thonë se jemi ne ata që pësojmë më pak. Ne kemi nevojë për më shumë vëmendje dhe përqendrim, nëse i kemi pësuar të gjitha këto gola, kjo ndodh sepse mungoi.

Pioli me pas u ndal edhe te fakti i atyre qe luajne me pak si Vrancx apo Adli: “I shoh gati dhe ne forme te shkelqyer. Te gjithe do te kene hapesirat e tyre dhe te gjithe duhet te sterviten ne maksimum sepse nese dikush tjeter luan gjithashtu eshte i forte. Pobega? E shoh mjaft mire, per ne eshte nje fuqizim ne mesfushe, sepse di te luaje me topin dhe futet edhe ne zonen gol”.