E rëndë/ Gjenden të vd*kur dy fëmijë në një liqen, prindërit: Menduam se ishin zhdukur

9 muaj më parë
E rëndë/ Gjenden të vd*kur dy fëmijë në një liqen, prindërit: Menduam se ishin zhdukur

Dy djem – që raportohet se janë britanikë – kanë vd*kur teksa po notonin në një pishinë të hapur në Gjermani. Ngjarja ka ndodhur dje, por ditën e sotme u rapotua nga mediat, kjo për shkak se prindërit kishin menduar se ata ishin larguar nga shtëpia

Djemtë – dy vëllezër nëntë dhe shtatë vjeç – u nxorrën nga uji por fillimisht u raportuan të zhdukur nga prindërit e tyre rreth orës 18:00 të së enjtes.

Disa automjete të urgjencës nxituan në vendngjarje në liqenin Rursee në Gjermaninë perëndimore dhe shpëtuesit specialistë dolën në ujë në kërkim të djemve.

Trupat e tyre u gjetën dhe u shpëtuan nga uji, dhe paramedikët fillimisht ishin në gjendje t’i ringjallin. Më pas ata u dërguan në spital, ku u shpallën të vd*kur sot.

Bild raportoi se autoritetet u kishin thënë se fëmijët ishin nga Britania dhe ishin me pushime.

Zona natyrore e pishinës në natyrë në Simmerath, afër Aachen, është një destinacion popullor për turistët. Familja kishte shijuar temperaturat 31 gradë Celsius kur ndodhi tr*gjedia.

P*licia tha për Bild se fillimisht morën një telefonatë urgjence në orën 17:59 të së enjtes dhe dërgoi menjëherë disa automjete të reagimit në vendngjarje.

Ekipet e specializuara nga Agjencia Gjermane e Ndihmës Teknike (THW) dhe DLRG (Organizata Gjermane e Shpëtimit të Jetës) ndoqën menjëherë pas.

Bild raportoi se ishte një ndihmës i parë që gjeti trupat e fëmijëve, të pajetë në ujë.

Ata u shpëtuan nga liqeni dhe u ringjallën nga mjekët e urgjencës, përpara se të transportoheshin me helikopter në klinikat në Këln dhe Aachen në gjendje kritike.

Djemtë u gjetën në një zonë të thellë të liqenit dhe thuhet se nuk dinin not. Rrethanat e vd*kjes së djemve janë nën hetim, me zyrtarët që po shqyrtojnë nëse ndonjë neglizhencë ka luajtur ndonjë rol.