E trishtë! Mes tyre një fëmijë, shkon në 21 numri i të vd*kurve nga s*lmi rus në Ukrainë

7 muaj më parë
E trishtë! Mes tyre një fëmijë, shkon në 21 numri i të vd*kurve nga s*lmi rus në Ukrainë

Numri i të vd*kurve nga një s*lm rus të mërkurën në një stacion treni në rajonin Dnipropetrovsk të Ukrainës është rritur në 25, sipas zyrtarëve ukrainas.

Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i zyrës së Presidentit tha se operacionet e kërkim-shpëtimit ishin përfunduar në stacionin në fshatin Chaplyne.

“Njëzet e pesë njerëz vd*qën, duke përfshirë dy fëmijë, 31 persona u pl*gosën për shkak të granatimeve të sektorit të banimit dhe stacionit hekurudhor,” tha Timoshenko të enjten. “Një djalë 11-vjeçar ka vd*kur nën rrënojat e një shtëpie, një fëmijë 6-vjeçar ka vdekur nga zjarri i makinës pranë stacionit hekurudhor”.

S*lmet e Ditës së Pavarësisë: S*lmi ishte një nga disa sulme ruse të kryera rreth Ukrainës të mërkurën, ndërsa vendi shënoi Ditën e Pavarësisë së Ukrainës, thanë zyrtarët.

Yuri Sak, një këshilltar i ministrit ukrainas të mbrojtjes, Oleksii Reznikov, i tha CNN se Rusia kreu “sulme me raketa në të gjithë territorin ukrainas”.

“Në qytetet e tjera të mëdha të Ukrainës, madje edhe ato që janë larg fushës së betejës, ka pasur shpërth*me, ka pasur s*lme me r*keta”, tha Sak, duke shtuar se Kievi kishte të paktën tetë sirena s*lmi ajror të mërkurën.

Dy r*keta ruse goditën komunitetet pranë kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, gjatë natës së të enjtes, sipas Oleksiy Kuleba, kreu i administratës shtetërore rajonale të Kievit.

“Në natën, armiku nisi një sulm me raketa në një nga komunitetet e rrethit Vyshhorod. Dy goditje u regjistruan,” tha Kuleba. Nuk u raportua për të lëndu*r apo shk*tërrim të infrastrukturës, shtoi ai.

Kuleba tha se një vlerësim i zonave të prekura vazhdon dhe se shpërthimet e tjera të dëgjuara nga ata në zonë ishin nga mbrojtja ajrore e Ukrainës.