Fëmija shqiptar mbytèt në sy të babait në Greqi, i ati nuk luan vendit për ta shpëtuar nga vdèkja

7 muaj më parë
Fëmija shqiptar mbytèt në sy të babait në Greqi, i ati nuk luan vendit për ta shpëtuar nga vdèkja

Ditën e djeshme një ngjarje e rëndë ështëlë raportuar nga mediat fqinje të Greqisë, ku mësohet se një vajzë e vogël shqiptare është mbyt/r në det. I pranishëm ka qlnl edhe babi i saj, por çuditërisht ai nuk ka reaguar aspak dhe e ka lënë të bijën të tretet në det.

Ngjarja tragj/ke ka ndodhur ditën e djeshme, 23 gusht. Mësohet se babai i Amelias, është shprehur para autoriteteve ligjzbatuese se ai nuk ka mundur ta shpëtojë të bijën, pasi vuan nga astma dhe nuk mund ta mbajë frymën nën ujë. “Më pushtoi pan/ku kur e vogla ra në det”, citohet të ketë thënë babi i Amelias.

Si ndodhi ngjarja

Ditën e djeshme babi i Amelias, kishte dalë për të ngrënl një drekë pranë bregdetit. Prej kohës kur burri ishte divorcuar nga gruaja ai kujdesej për vajzën.

Për shkak se moti ishte i paqëndrueshëm dhe i ftohtë, ata nuk do të laheshin në det dhe për këtë arsye nuk morën rroba banje me vete. Pasi kanë ngrënë, sipas dëshmitarët okularë Amelia kërkoi nga i ati që të shkonin te varka që ishte ne det, raporton abcnews.al.

I ati i tha se nuk kishin rroba banje me vete, por Amelia këmbënguli dhe kështu ai pranoi të shkonte te varka me të bijën. Distanca e varkës nga deti ishte rreth 25-30 metra dhe thellësia e ujit 5-6 metra. Deti ishte i trazuar për shkak të motit të keq.

Babai mori një jelek shpëtimi, ia vuri vajzës së tij dhe siç ishin të veshur me rrobat u drejtuan për te varka. Babai nuk kishte me vete telefonin apo sende të tjera. Siç u tha babai rojeve bregdetare, kur ata iu afruan varkës, ai u përpoq të ngrinte në krah Amelian për ta futur në varkë , por ajo rrëshqiti.

Sipas tij pasi rrëshqiti, të miturës i doli jeleku dhe për pasojë 6-vjeçarja përfundoi poshtë varkës.
Ajo që ngre dyshime është fakti që babai nuk bëri asgjë për të shpëtuar të bijën e tij. Ai ka thënë se nuk u zhyt për ta shpëtuar sepse kishte astmë, dhe se nuk mund ta mbante frymën në ujë.

Pyetja e madhe që mbetet është se pse babai i Amelias nuk bëri asgjë në 3-4 minutat që vogëlushja po luftonte me vdekÍen. Për këtë arsye kanë nisur hetimet për babanë e Amelias, pasi ai akuzohet se ka ekspozuar në rrezik të miturën. Ai u arrestua dje nga policia greke, ndërsa sot është lënë i lirë me kushte kufizuese.

Hetuèsi dhe pr*kurori vendosën lirimin e tij me kufizimin e daljes jashtë vendit dhe paraqitjen e tij çdo ditë të parë të muajit në komisariat,