Festa e Scudettos, Pioli si ultras: imiton Ancelotti-n dikur në San Siro! – VIDEO

1 vit më parë
Festa e Scudettos, Pioli si ultras: imiton Ancelotti-n dikur në San Siro! – VIDEO

Festa Scudetto e Milan ishte shumë emocionuese. Qindra mijëra tifozë të kuqezinjve u çmendën në rrugët e Milanos dhe më gjerë. Madje, në të gjithë Italinë tifozët e Milanit festuan fitoren e kampionatit. Më në fund mund të çlirohet gjithë adrenalina e grumbulluar përpara ndeshjes kundër Sassuolos.

Në fakt ka pasur shumë tension në prag të ndeshjes që do të vendoste për fatin e kampionatit. Për fat të mirë, gjithçka shkoi sipas planit në fushë dhe Milani mori në shtëpi kampionatin e nëntëmbëdhjetë në historinë e tij të lavdishme, i pari pas njëmbëdhjetë vjet mungese…

Ishte një sezon shumë emocionues, në një farë kuptimi edhe i luhatshëm. Sepse në një moment të caktuar askush nuk do të kishte vënë kurrë një cent për Milanin, kampionin e Italisë, edhe në fillim të vitit shumë thane se kuqezinjte do te dilnin jashtë katërshes së parë.

Djemtë e Stefano Piolit kishin meritën që mundën t’u mbyllnin gojën të gjithëve dhe kjo ishte një nga pikat e forta të grupit siç u shpreh protagonistë të ndryshëm në orët e fundit. Fakti që nuk kishte mbështetjen e askujt ishte një motivim shtesë për Theo Hernandez dhe shokët e tij të skuadrës, të cilët kanë hequr disa guralecë nga këpucët e tyre gjatë festimeve.

Gjatë parakalimit të skuadrës në autobusin e hapur nuk kanë munguar edhe ngacmimet ndaj rivalëve të Interit, madje Prokuroria ka hapur një hetim për një pankartë të ngritur nga disa lojtarë. Megjithatë, ka shumë gjëra më pozitive, si për shembull të kemi parë trajnerin tonë siç nuk e kemi parë kurrë.

Në ditën e parë të festës, atë të mbrëmjes pas ndeshjes kundër Sassuolos, Milani u kthye në shtëpi në Milano dhe iu bashkua një vërshim i tifozëve. Ndaj pati një aluzion të parë festimi me grupin që solli kupën e fituar në triumf.

Këtu u ndez Stefano Pioli. E kemi parë gjithmonë të qetë, as një fjalë të pavend. Në këtë festë më në fund e lëshoi ​​veten, mori mikrofonin në dorë dhe filloi të këndonte me fansat: “Alè, alè, alè Milan alè, forza lotta vincerari, nuk do të të lëmë kurrë!”.

FESTA E ANCELOTTIT (VIDEO)

Por kjo skenë tashmë dukej e njohur për tifozët e Milanit… Ku e kishim parë? Sigurisht, me Carlo Ancelottin në 2007! Me atë rast u festua fitorja e Champions League në San Siro. Ja pra ngjashmëria mes Stefanos dhe Carlos, të dy në mënyrën e tyre në historinë e klubit kuqezi!

FESTA E PIOLIT (VIDEO)