Festoi 27 vjetorin, Dua Lipa merr dhuratën më të çmuar nga fansat e saj

3 muaj më parë
Festoi 27 vjetorin, Dua Lipa merr dhuratën më të çmuar nga fansat e saj

Artistja Dua Lipa, ka festuar ditën e saj të lindjes, ditën e djeshme. Ajo mbushi 27 vjeçe. Po në këtë ditë ajo ka postuar një foto të saj në rrjetet sociale me rastin e 27 vjetorit.

“27-ta ndihet sikur parajsë. Faleminderit për urimet e ditëlindjes”, shkroi ajo krah fotove.

Krahas shumë urimeve nga familjarët dhe kolegët, Dua mori një dhuratë shumë të veçantë nga fansat e saj që e ndjekin hap pas hapi dhe e kanë idhullin e tyre.

Disa prej fansate të këngëtares kanë mbledhur mbi 1 mijë dollarë për një kauzë shumë të dashur për Duan. Paratë e grumbulluara kanë shkuar në ndihmë të kafshëve për dy organizata në Prishtinë dhe Tiranë.

Festoi 27 vjetorin, Dua Lipa merr dhuratën më të çmuar nga fansat e saj

Një gjest shumë njerëzor dhe që do të thotë shumë për një artist, por kjo është Dua! Ajo tashml ka arritur që me çiltërsinë e saj të depërtojë në zemrat e njerëzve, të cilët e përkrahin jo vetëm në muzikën që bën, por edhe në kauzat që ajo ndërmerr.

Me një gamë vokale mezzo-soprano , ajo është e njohur për tingujt e saj të njohur të disko – pop . Lipa ka marrë shumë vlerësime , duke përfshirë gjashtë Brit Awards , tre Grammy Awards , dy MTV Europe Music Awards , një MTV Video Music Award , dy Billboard Music Awards, një çmim Amerikan i Muzikës dhe dy Rekorde Botërore Guinness .

Pasi punoi si modele, ajo nënshkroi me Warner Bros. Records në 2014 dhe publikoi albumin e saj debutues me emër në vitin 2017. Albumi arriti në vendin e tretë në tabelën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe nxori tetë këngë, duke përfshirë ” Be the One “, ” IDGAF ” , dhe singulli numër një në Mbretërinë e Bashkuar ” New Rules “, i cili gjithashtu arriti kulmin në vendin e gjashtë në SHBA. Albumi është certifikuar platin në shumë vende në mbarë botën dhe i dha Lipës çmimet Brit për Artiste Solo Britanike dhe British Breakthrough Act në 2018.

Kënga e saj e vitit 2018 ” One Kiss ” arriti kulmin në vendin e parë në MB dhe u bë kënga numër një më e gjatë e vitit nga një artiste femër, duke fituar çmimin Brit 2019 për Këngën e Vitit . Në vitin 2019, ajo fitoi çmimin Grammy për Artistin më të Mirë të Ri , si dhe çmimin Grammy për regjistrimin më të mirë të kërcimit për bashkëpunimin e saj Silk City ” Electricity “. Më vonë atë vit, Lipa publikoi ” Mos Fillo Tani ” si këngën kryesore nga albumi i saj i dytë në studio, Future Nostalgia(2020). Duke arritur numrin dy në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, dhe numrin katër në tabelën e fundvitit në SHBA, ishte kënga më e suksesshme komerciale nga një artiste femër në SHBA në vitin 2020. Këngët e saj vijuese ” Physical “, ” Break My Heart ” dhe ” Levitating ” gjithashtu u renditën në dhjetëshen e parë, me më të fundit duke arritur numrin një në tabelën e fundvitit të SHBA në 2021.