Florenzi i del në mbrojtje Paolo Maldinit! I kujton klubit kuqezi rastin “Totti”

1 vit më parë
Florenzi i del në mbrojtje Paolo Maldinit! I kujton klubit kuqezi rastin “Totti”

Alessandro Florenzi dha një kontribut të madh për kauzën e kuqezinjve në fitimin e Scudetto-s. Në fillim paraqitjet e tij nuk kishin bindur shumë, por pas operacionit në gju, romanisti tregoi prova të shkëlqyera të cilësisë, vendosmërisë dhe përvojës.

Alessandro, papritur, tregoi gjithashtu një lidhje të fortë me fanellën dhe projektin e Milanit. Të paharrueshme festimet e tij në fitore, apo kur shënonte. Por edhe Florenzi shfaqi keqardhje apo zemërim në momentet kur gjërat nuk shkonin mirë për skuadrën e Stefano Piolit.

Me Scudetton e fituar, mes gëzimit të tij dhe të shokëve të skuadrës, Milani tani duhet të kuptojë se çfarë do të bëhet me Alessandro Florenzi. Blerje apo kthim te Roma. Te gjitha gjasat sugjerojnë se në fund Spizzi do të qëndrojë edhe një vit te kuqezinjtë dhe se klubi do t’ua paguajë shumën e kartonit. Për momentin po kërkohet një zbritje në 4.5 milionë euro të rënë dakord ne fillim…

Në pritje të një vendimi, Florenzi iu bashkua shokëve të skuadrës, gati për të përgatitur angazhimet e qershorit për finalen kundër Argjentinës dhe Ligën e Kombeve. Si fitues i titullit, Alessandro foli në konferencën për shtyp që nga pensionimi i Italisë. Lojtari është marrë me çështjen e Milanit në detaje.

Milani dhe ekipi kombëtar: “Tek Milani gjeta shumë ngjashmëri mes kuqezinjve dhe kombëtares kampione evropiane. Kisha kohë që thosha dhe mendoja, te Milani nuk më kuptonin sepse nuk e kishin përjetuar atë që kam përjetuar, por ti e ndjen kur ka diçka dhe e ndjeva, në fund isha i lumtur që kisha të drejtë. “.

Të rinjtë dhe veteranët, ngjashmëritë: “Në të gjitha ekipet duhet të ketë këtë përzierje të duhur për të krijuar një grup fitues. Te Milan gjeta shumë lojtarë të rinj shumë, shumë të mirë dhe disa mund të bëhen kampionë së shpejti. Por përvoja sigurisht që ndihmon ndonjëherë”.

Një Milan pa Maldinin: “E takova këtë vit, ai është një njeri me vlera të mëdha dhe ka me vete edhe Massara. Janë baza e kampionatit të fituar, të dy bënë një punë të madhe me trajnerin. Një Milan pa Maldinin është paksa si një Romë pa Tottin dhe De Rossin.

Mendoj se është e vështirë të  mendoj se cfare do te ndodhe me mua. As Maldini nuk e di se çfarë do të bëjë nga tani deri më 30 qershor, e lëre më unë. Tani dua të bëj mirë me kombëtaren, pastaj do të jenë pushimet dhe më pas do të jetë ajo që do të jetë…”

Të rinjtë gati për kombëtaren: “Disa mund të jenë gati, për mua Sandro Tonali është absolutisht gati për të luajtur në kombëtare…” Gatishmëria për të qëndruar në Milano: “Vullneti është të shkoj me pushime, vetëm kaq tani…”