Gazetari i njohur kuqezi vendos bast mbi qëndrimin e Rafa Leao-s!

2 muaj më parë
Gazetari i njohur kuqezi vendos bast mbi qëndrimin e Rafa Leao-s!

Rafael Leao ka qenë në qendër të vëmendjes gjatë javëve të fundit pasi Milan po kërkon të rinovojë kontratën e tij. Megjithatë, situata nuk është aspak e lehtë dhe disa klube të mëdha po e shikojnë me interes të madh.

Marrëveshja aktuale e anësorit do të skadojë në vitin 2024 dhe duke pasur parasysh performancat e tij gjatë vitit të fundit apo më shumë, ai meriton një rritje page. Pyetja kryesore ka qenë se sa, pasi kërkesat e Leaos janë pak më të larta se ato që Milani është i gatshëm të ofrojë.

Përveç kësaj, ekziston edhe gjoba prej 19 milionë eurosh që Leao i detyrohet ish-klubit të tij Sporting Lisbonës për ndërprerjen e paligjshme të kontratës. Kjo e ka bërë më të komplikuar një situatë tashmë të ndërlikuar, është e sigurt të thuhet.

Në editorialin e tij të fundit për MilanNews, eksperti i MilanTV, Luca Serafini pranoi situatën e ndërlikuar dhe gjithashtu faktin që Milani ende nuk ka vendosur për ofertën e tyre kryesore. Ai megjithatë deklaroi se beson se Leao do të mbetet në klub.

“Sinjalet dhe thashethemet vazhdojnë të mbërrijnë për rinovimin e tij, Maldini është gjithashtu paksa i çekuilibruar për qëllimet e klubit dhe vetëm këtë javë ai mësoi për bisedimet me Sportingun e Lisbonës për një marrëveshje mbi gjobën prej 20 milionë euro, e rëndë si një gur për të ardhmen e lojtarit dhe në negociata.

Unë do të vë një bast, bazuar në ndjenjat personale dhe jo në siguri: Leao do të rinovojë dhe do të qëndrojë te Milan”, ka shkruar ai. Por, sigurisht, basti eshte bast dhe nuk eshte garanci e dickaje qe do te ndodhe…