Gazzetta – De Ketelaere është i zgjedhuri: vlerësim i ndërsjellë mes Milanit dhe lojtarit!

9 muaj më parë
Gazzetta – De Ketelaere është i zgjedhuri: vlerësim i ndërsjellë mes Milanit dhe lojtarit!

Charles De Ketelaere, një talent i lindur në vitin 2001 dhe rritur te Club Brugge, ështëi  zgjedhuri nga Maldini dhe Massara për investimin e rëndësishëm në sulm. Jo Dybala, as Ziyech dhe as Asensio, të paktën jo menjëherë, por futbollisti shumë i ri belg. Lojtari do të ishte 10-shi i pastër që pret Pioli dhe mund të fuste pas Origit ose Giroud. Negociatat e shohin Milanin në epërsi, por në çdo rast mund të zgjasë të paktën deri në mes të muajit.

Takimi me agjentin – Siç raportohet nga Gazzetta dello Sport këtë mëngjes, ditët e fundit – më saktë të mërkurën – ka pasur një takim në Casa Milan midis drejtuesve të kuqezinjve dhe Tom De Mul, ish-partner i Ibra te Ajax dhe agjent aktual i De Ketelaere.

Në samit, klubi kuqezi shprehu vlerësimin e tij për talentin e ri dhe prokurori konfirmoi se De Ketelaere do të dëshironte shumë të transferohej në Milano. Ky takim dhe ky vlerësim i ndërsjellë është shumë i rëndësishëm dhe do të jetë në gjendje të ndërtojë themelet e negociatave mes Milanit dhe Bruges, një klub i vështirë për t’u bindur.

Charles do të preferonte Champions, por edhe hijeshine e skuadrës kampione italiane, sesa të luante në një ligë magjepsëse si Premier, por në skuadra në mes të tabelës dhe pa Evropë.

Negocimi – Duke folur për çështje thjesht ekonomike, pas ofertës eksploruese prej 20 milionë eurosh, Milani duhet të ngrejë oferten në orët në vijim deri sa të arrijë në 30 milionë euro në pjatë. Ndjenja është se mund të mbyllet midis 30 dhe 35 milionë eurove dhe se në çdo rast Milani është përpara konkurrencës

Nga ana tjetër, nuk do të ishte problem gjetja e një marrëveshjeje për akordin që do t’i linte të dyja palët të lumtura. Po fillojmë të flasim për 2.5 milionë euro ne sezon per 5 vjet: De Ketelaere do të dyfishonte pagën e tij aktuale, Milan do të qëndronte brenda kufijve të kërkuar të kufirit të pagave. Me pak fjalë, kushtet janë të gjitha për suksesin e operacionit, tani është vetëm puna për të marrë masa dhe për ta përfunduar atë.