Gazzetta – E ardhmja e Piolit është kuqezi: trajneri dëshiron Milanin dhe ngjitet në renditjen e fituesve!

1 javë më parë
Gazzetta – E ardhmja e Piolit është kuqezi: trajneri dëshiron Milanin dhe ngjitet në renditjen e fituesve!

Pasditen e djeshme, Stefano Pioli mori një tjetër çmim që kur u ul në pankinën e kuqezinjve. Për më tepër, ajo e marrë në Coverciano nuk është thjesht një mirënjohje, veçanërisht nëse jeni trajneri i Milanit: Pioli në fakt ka grumbulluar “Çmimin për Sport”, që mban emrin e Nereo Rocco-s. Ashtu si Rocco dhe si shumë trajnerë të tjerë të mëdhenj kuqezi, Pioli ka çdo synim për të hapur një cikël fitues në Milanello: ka një bashkim synimesh me drejtuesit!

Siç raportohet sot nga Gazzetta dello Sport, në fjalimin e mbajtur dje në Coverciano, Stefano Pioli u shpreh për dashurinë që ka për Milanin, por mbi të gjitha për faktin se “Në Milano ndihem si në shtëpinë time dhe kur dikush ndihet si në shtëpi nuk do te dëshironte të merte parasysh asgjë tjetër.

Dhe pastaj mendoj se kemi ende shumë gjëra për të bërë. Në çdo rast, kontrata dhe e ardhmja nuk më shqetësojnë” Fjalët e forta të një njeriu që është gjithmonë i qetë, por që shkon drejt e në thelb. Pioli është mirë me Milanin, Milani është mirë me Piolin, së bashku ka projekte të mëdha në Itali dhe në Evropë.

Ky mund të jetë manifesti i kësaj pjese të historisë së kuqezinjve. Kontrata skadon në vitin 2023, por, duke qenë kështu, nuk duhet të jetë problem ushtrimi i opsionit të rinovimit edhe për një vit.

Stefano Pioli fitoi vlerësimin e klubit dhe tifozëve të Milanit me shumë punë dhe pak fjalë, por gjithmonë me të drejtë, duke merituar Scudetton e vitit të kaluar, i cili dëshiron vetëm të jetë preludi i një cikli që mund të jetë i suksesshëm.

Përsa i përket numrave, trajneri aktual i kuqezinjve është tashmë në rrugën e duhur dhe ka hyrë në shumë renditje të rëndësishme të qenësishme për trajnerët e historisë së kuqezinjve. Pioli është aktualisht trajneri i dhjetë në historinë e Milanit për pankinat totale: stoli i radhes në Empoli do të jetë i 146-ti dhe këtë vit ai mund të ngjitet në dy pozicione të tjera.

Në krye është se Nereo Rocco, në lartësinë 459 stolave, duket i paarritshëm ashtu siç duket e vështirë të imitosh palmarët e tij: por duhet të nisësh diku dhe Pioli tashmë e ka bërë. Trajneri është tashmë trajneri i tretë i Milanit për nga përqindja e fitoreve: 56.55% pas vetëm Ancelottit dhe Businit. Numrat janë në anën e tij, vullneti për t’u rritur është aty, mjetet gjithashtu.