Gazzetta – Gerry Cardinale rikthehet në Milano për Chelsea dhe Juventus, por jo vetëm! Ja 3 temat kryesore

4 ditë më parë
Gazzetta – Gerry Cardinale rikthehet në Milano për Chelsea dhe Juventus, por jo vetëm! Ja 3 temat kryesore

Nuk ka kaluar ende një muaj nga kalimi përfundimtar i pronësisë nga fondi Elliott tek RedBird. Sidoqoftë, Gerry Cardinale duket se ka ide shumë të qarta për projektet e tij dhe, sipas lajmit të sotem te Gazzetta dello Sport ai po planifikon kthimin e tij në Milano për ndeshjet me Chelsean, Juven dhe përsëri Chelsea.

Objektivi i numrit të ri nuk është vetëm të shijojë spektaklin e fushës por edhe të fillojë të shohë nga afër disa urgjenca: rinovimet dhe stadiumi. Sipas gazetes, pronësia e re ka të gjitha synimet për të vënë vullnetin e saj te rinovimet, duke filluar nga Stefano Pioli.

Trajneri i kuqezinjve ka një kontratë që skadon në qershor të 2023 dhe nuk ka asnjë arsye, deri më sot, pse nuk duhet të vazhdohet së bashku. Marrëdhënia mes trajnerit dhe klubit po lulëzon dhe ka një bashkim synimesh, si dhe harmoni mes të gjitha palëve të përfshira.

Një rinovim synohet të behet deri ne vitin 2024. Një tjetër rinovim vendimtar është ai i Rafael Leaos, i cili premton të jetë i komplikuar, jo vetëm për vlerën e lojtarit tashmë në mbarë botën, por edhe për çështjen e gjobës që portugezi duhet t’i paguajë Sporting Lisbonës. Vlerësimet e Cardinale do të jenë vendimtare këtu: një përpjekje e rëndësishme financiare apo një zgjedhje e dhimbshme?

Prioriteti i Stadiumit – Një amerikan si Cardinale që punon në sektorin e argëtimit dhe sportit, i cili në të kaluarën ka kontribuar në ndërtimin e stadiumit futuristik të ekipit NFL të Dallas Cowboys, nuk mund të mos ketë si prioritet temën e stadiumit.

Nga pikëpamja ekonomike dhe financiare, thekson Gazzetta, çështja e lidhur me fabrikën e re është ndoshta më e rëndësishmja nga të gjitha për RedBird: një çështje fitimi, të ardhurash dhe imazhi. Javën e ardhshme, të mërkurën, do të hapet debati publik, i koordinuar nga një person nga Bashkia e Milanos, i cili mund të shënojë një kthesë të rëndësishme në këtë histori dhe në të ardhmen e San Siros.

Një gjë është e sigurt: nëse ai është jashtë vendit apo në Itali, Cardinale (dhe njerëzit e tij) do të përpiqen të bëjnë Milan të rritet ekonomikisht dhe sportivisht, duke ndjekur linjën e atyre që i paraprinë.