Gazzetta – Milan-Asensio: Pioli është jep “bekimin”. Reali mjaftohet me 20 milionë euro?

9 muaj më parë
Gazzetta – Milan-Asensio: Pioli është jep “bekimin”. Reali mjaftohet me 20 milionë euro?

Një i majtë i aftë për të luajtur si djathtas ashtu edhe në qendër pas sulmuesit të parë: ky është identikiti i lojtarit që kërkon Milanin në merkato për të përforcuar sulmin e tij. Dhe një profil që i plotëson në mënyrë të përkryer këto kërkesa është Marco Asensio, sulmuesi i Real Madridit, i cili mund të përshtatet shumë mirë me lojën e Stefano Piolit.

Trajneri i kuqezinjve, në një intervistë për AS të lëshuar disa javë më parë, foli për spanjollin si vijon: “Asensio është një lojtar i madh, por ai është te Reali dhe unë jam shumë i lumtur me lojtaret e mi për të folur për të tjerët”.

Siç shpjegon La Gazzetta dello Sport këtë mëngjes, Asensio nuk pëlqehet vetëm nga Pioli, por edhe nga Paolo Maldini dhe Frederic Massara: dy menaxherët e Milanit janë në fakt të vetëdijshëm se transferimi i tij do të rriste ndjeshëm cilësinë e kuqezinjve në rreshtin e parë dhe do të sillte gjithashtu një tjetër mentalitet fitues në skuadrën e Milan.

Lojtari spanjoll ka ende një kontratë njëvjeçare me Real Madridin, i cili megjithatë nuk duket i gatshëm t’i ofrojë rinovim. Asensio filloi të shikonte përreth dhe Milani mund të ishte një destinacion shumë i mirëpritur.

Nuk ka ende negociata reale, edhe sepse klubi ka edhe emra të tjerë në fletore për atë rol, si De Ketelaere, Ziyech, Zaniolo dhe Dybala. Në planin ekonomik, kërkesat e Realit dhe sulmuesit spanjoll janë mjaft të qarta: Blancos duan të arkëtojnë të paktën 20 milionë euro nga shitja e tij, ndërsa lojtari kërkon një pagë të rëndësishme që fillon nga ajo aktuale, pra 5 milionë euro në sezon.

Marrëdhëniet mes Milanit dhe Realit dhe Milanit dhe agjentit të Asensio-s, Jorge Mendes, janë të shkëlqyera dhe mund të lehtësojnë gjithçka, por arritja në akord nuk do të jetë e lehtë.