GDS | Dieta, stërvitja me përgatitës individual dhe taktikat kuqezi! 1 vit formim, tani Adli përgatitet për Milanin

1 vit më parë
GDS | Dieta, stërvitja me përgatitës individual dhe taktikat kuqezi! 1 vit formim, tani Adli përgatitet për Milanin

La Gazzetta dello Sport shkruan se si Yacine Adli është gati për Milanin pas një viti të vështirë në huazim te Bordeaux pasi ata ranë pas 31 vitesh nga Ligue 1, por kjo do të shërbejë vetëm si një mësim për të ardhmen në Serie A.

Ishte një sezon i vërtetë lart e poshtë për skuadrën, por edhe për vetë Adlin, të cilit iu desh të shihte skuadrën e tij të rrëshqiste në humnerën e fazës së fundit, duke mbajtur ndonjëherë edhe shiritin e kapitenit, në moshën vetëm 21-vjeçare.

Adli stërvitet gjithmonë në maksimum, por duhet të mësojë të menaxhojë veten në lojë, sepse ai cilësitë për të krijuar për sulmuesit përpara tyre, por ndonjëherë nuk arrin t’i tregojë ato, ose nuk i jepet ndihma e mjaftueshme.

Shkarkimi i Petkovic, i cili erdhi në verë pas Kampionatit Evropian me Zvicrën, dhe spastrimi i disa drejtuesve në dhomat e zhveshjes, padyshim që tronditën mjedisin. Ata punësuan David Guion si trajner në shkurt, i cili madje i dergoi mesazh Adli:

“Yacine duhet të përqendrohet plotësisht në futboll, ai duhet të tregojë më shumë nga cilësitë e tij, si ato të vendosjes së sulmuesve në kushtet më të mira dhe krijimit të situatave pozitive të lojës. Ai stërvitet gjithmonë në maksimum, por në ndeshje duhet ta menaxhojë veten më mirë, qoftë edhe taktikisht”.

Ardhja e tij në Milan do t’i bëjë vetëm mirë, edhe për të rigjeneruar veten mendërisht, edhe nëse një periudhë integrimi dhe përshtatjeje duhet të jetë e natyrshme për një lojtar që po përgatitet për fazën e re të karrierës prej disa kohësh.

Që kur u bind nga Maldini dhe Massara për t’u bashkuar me kuqezinjtë, francezi ka bërë programin e tij të punës të cilin e ka kombinuar me stërvitje, me seanca specifike së bashku me një trajner atletik. Ai kujdeset edhe për dietën e tij, e cila përfshin pak vaj ulliri, diçka e prodhuar ndër të tjera nga të afërmit e tij në Algjeri.

Adli ka vlerësimin e Thierry Henry, i cili komentoi ndeshjet e Ligue 1 dhe theksoi dëshirën për ta parë playmakerin në Kupën e Botës me Francën. Sidoqoftë, Didier Deschamps po e shikon atë në distancë për momentin, por marrja e hapit drejt një klubi të madh si Milani sigurisht që nuk mund t’i dëmtojë shanset e tij.