Gds | Pse Milani nuk po mer ende në konsideratë investimin 4 mln euro?

6 muaj më parë
Gds | Pse Milani nuk po mer ende në konsideratë investimin 4 mln euro?

Marko Lazetic mbërriti te Milani gjatë merkatos së janarit nga Crvena Zvezda, por mundësitë e tij në ekipin e parë kanë qenë të pakta. La Gazzetta dello Sport shkruan se si një moment historik i rëndësishëm erdhi për Lazetic javën e kaluar pasi ai shënoi golin e tij të parë me Primavera të Milanit.

Ai e bëri këtë në Vismara në Ligën e të rinjve kundër Dinamo Zagrebit duke vulosur 3-0 dhe shpresa është se kjo mund të jetë shkëndija për diçka më të madhe. Siç u përmend, Lazetic mbërriti në janar 2022 nga Zvezda për 4 milionë euro, dhe 18-vjeçari më në fund po fillon të lërë gjurmë pas gjashtë muajsh në fillim të vitit, ku ai nuk pati shumë ndikim dhe një verë ku nuk dihej nëse mund të ikte ne huazim.

Pasi kaloi nje dëmtim, adoleshenti tani po punon nën drejtimin e Ignazio Abate te Primavera. Ai hyri në lojë kundër Dinamos në 2-0 në vend të Longhi në minutën e 67-të, duke shënuar golin e tij të parë këtë sezon në paraqitjen e tij të parë.

Lazetic nuk është regjistruar ende në listën e UEFA B për faktin se ai nuk ka qenë në Itali për një kohë të gjatë, por sezonin e kaluar Lazetic bëri pesë paraqitje në Primavera dhe një për ekipin e parë, me Pioli që i dha atij debutimin e tij në Coppa Italia, derbin i Italisë kundër Interit.

Këtë vit drejtuesit presin më shumë nga Lazetic dhe mund të krijohet mundësia që ai të marrë disa minuta në ekipin e pare. Oliver Giroud është gjithmonë në fushë pa pushim, Divock Origi po lufton me probleme fizike ashtu si edhe Ante Rebic, kurse Zlatan Ibrahimovic do të kthehet në 2023.

Një sulmues i ri për t’u futur gjatë lojës mund të jetë gjithmonë i dobishëm, por vlen të përmendet se Pioli planifikon të rikthejë Origin dhe Rebic në rifillimin e sezonit pas pushimit ndërkombëtar, megjithëse ai duhet të jetë i kujdesshëm me mënyrën se si i përdor.

Historia e shkurtër është se drejtuesit e kuqezinjve presin të shohin rritje nga Lazetic pavarësisht moshës së tij, pas investimit që bënë për ta sjellë atë në Itali dhe shpresës se ai mund të ndjekë rrugën e Dusan Vlahovic.