Gds | Theo Hernandez mes top mbrojtësve të krahut të majtë! Statistikat flasin

8 muaj më parë
Gds | Theo Hernandez mes top mbrojtësve të krahut të majtë! Statistikat flasin

Theo Hernandez konsiderohet si një nga më të mirët në botë në pozicionin e tij, por ku renditet ai në mesin e top-mbrojtësve të majtë për momentin? Theo Hernandez ka qenë asgjë më pak se një zbulim që kur ai erdhi nga Real Madrid në verën e vitit 2019, duke marrë vendin e titullarit  Ricardo Rodriguez dhe duke sjellë një frymë të freskët në skuadër për sa i përket lojës së tij sulmuese dhe zhvillimit të tij vazhdimisht ne lojën mbrojtëse.

Kush është mbrojtësi i majtë me performancën më të mirë në botë për momentin? Sigurisht që ka disa emra qe kane dale se fundmi si Gaya, Nuno Mendes, Ben Chilwell ose Raphael Guerreiro vetëm për të përmendur disa, por ndjenja është se Theo është në shoqërinë e Joao Cancelo (Manchester City), Alphonso Davies (Bayern Munich), Andrew Robertson. (Liverpool) dhe Ferland Mendy (Real Madrid).

Duke parë statistikat e deritanishme në 2022-23, Theo Hernandez ka luajtur në nëntë ndeshje, me 1.67 pasime kyçe për 90 minuta (i dyti më shumë nga lojtarët e përmendur më lart). Ai bën 1 tentativë driblime për ndeshje (e katërta më e larta), dhe 0.44 krosime të sakta që renditet e treta në listë.

Për sa i përket dueleve ai është i përfshirë me 1.89 për 90 minuta që është pas vetëm Davies dhe Cancelo. Në topat e ndërprerë është në 0.78 që është i katërti në renditje, ndërsa në rikuperime është në fund me 0.44.

Gds | Theo Hernandez mes top mbrojtësve të krahut të majtë! Statistikat flasin