GDS | Tonali “vrapon” më shumë te Milani! Km por edhe qartësi pasimesh. Rikuperimi i tij thelbësor

6 muaj më parë
GDS | Tonali “vrapon” më shumë te Milani! Km por edhe qartësi pasimesh. Rikuperimi i tij thelbësor

Përveç surprizave, Sandro Tonali do të jetë rregullisht në fushë të shtunën kundër Empolit: mesfushori kuqezi nuk ishte në gjendje të luante për Italinë për shkak të një tendosje muskulore të pesuar ndaj Napolit, por tani problemi i tij fizik duket se është eliminuar.

Qe sot Stefano Pioli shpreson ta rikthejë atë në grup për rifillimin e stërvitjeve në Milanello. Edicioni i sotëm i Gazzetta dello Sport raporton mëngjesin e sotëm se Tonali është lojtari i Milanit që ka përshkuar më shumë kilometra në shtatë ndeshjet e para të Serisë A.

Mesatarisht pothuajse 11 kilometra për lojë (10,791 për të qenë të saktë). Numri 8 i kuqezinjve është në krye të kësaj renditjeje speciale, përpara shokut të tij të skuadrës Bennacer dhe kapitenit Calabria.

Pavarësisht vrapimeve te shumta, ish-futbollisti i Brescia nuk e humbet kthjelltësinë në pasime: siç raporton gjithmonë gazzetta, në fakt, 176 pasime pozitive janë mesatarisht 29.33 për ndeshje, pothuajse 10 pikë më e lartë se ajo e kolegëve të tij të rregullt (21, 86).

DREJT RIKURTIMIT – Tani Sandro po vrapon edhe drejt rikuperimit për ndeshjen jashtë fushe të së shtunës në Empoli. Në javët në vijim Milani do të ketë shumë ndeshje të rëndësishme dhe shpirti dhe vendosmëria e Tonalit duhet në mesin e fushës.

Playmakeri i ri i kuqezinjve tani është bërë edhe një lider i skuadrës së Piolit që vështirë se mund të bëjë pa të. Për fat të mirë, problemi muskulor i korrigjuar ndaj Napolit nuk ishte serioz, Sandro është pothuajse gati për t’u rikthyer.