Giroud ndihet si një fëmijë i lumtur, e shpjegon nga Franca! “Tifozët e Milanit më adoptuan…”

6 muaj më parë
Giroud ndihet si një fëmijë i lumtur, e shpjegon nga Franca! “Tifozët e Milanit më adoptuan…”

Sulmuesi i Milan, Olivier Giroud, ka deklaruar se nuk ka “asgjë të krahasueshme” me emocionin e ndjerë kur përjetoi festimet e Scudettos në maj. Giroud ka fituar një reputacion si njeriu i ndeshjeve te medha që kur u transferua në Milano pasi shënoi në dy fitore në derbi kundër Interit tashmë me gola vendimtarë që erdhën edhe kundër Lazios dhe Napolit, ndër të tjera, në sezonin e kaluar për titull.

35-vjeçari vazhdon të dëshmojë si shoku i tij i skuadrës Zlatan Ibrahimovic se mosha është shumë pak pasi francezi ka nisur shtatë ndeshje radhazi dhe ka fituar një rikthim për kombëtaren franceze pas ecurisë së tij fantastike të fundit me kuqezinjtë.

Giroud foli me kanalin televiziv francez M6 ndërsa ndodhet me ekipin kombëtar për ndeshjet e tyre të ardhshme të Ligës së Kombeve UEFA dhe ai preku një numër temash duke përfshirë ambiciet e tij ndërkombëtare dhe mënyrën se si ai ndihet te Milan.

Për një thirrje të mundshme për Kupën e Botës: “Mbetem natyrisht, gjithmonë pozitiv dhe i buzëqeshur kur vij në kombëtare. Nuk kam bërë asnjë bisedë kohët e fundit, e fundit daton në muajin mars kur më shpjegoi se sot ka një hierarki të vendosur dhe unë e respektoj atë.

“Unë jam gjithmonë i gatshëm të ndihmoj ekipin dhe të bëj atë që bëj më së miri: të qëndroj konkurrues me klubin tim. Kjo është ajo që duhet të bëj për t’u rikthyer në kombëtare. E di që tani është shumë afër dhe jap gjithçka për të luajtur në Botërorin tim të tretë”.

Për shënimin e golave: “Përgjegjësia për të shënuar gola është ndjerë gjithmonë si e imja, në kuptimin që unë jam sulmues. Ndihem shumë mirë fizikisht dhe është e vërtetë që jam në një periudhë të shkëlqyer në të cilën kam shënuar disa herë. Gjithçka po shkon mirë dhe shpresoj të vazhdoj kështu.”

Për këngën e dedikuar nga tifozët e Milanit: “Tifozët e Milanit më adoptuan plotësisht dhe më krijuan këtë këngë dhe mbeti. Entuziazmi italian, milanez që është parë muajt e fundit, në maj kur fituam Scudetton, nuk ka asgjë të krahasueshme. Ndoshta Kupa e Botës me Francën, por është e vërtetë që është e jashtëzakonshme”.