GIROUD | “U emocionova kur i pashë me lot në sy… Ky titull ka vetëm një krijues”

1 vit më parë
GIROUD | “U emocionova kur i pashë me lot në sy… Ky titull ka vetëm një krijues”

I intervistuar në ‘L’Equipe’ pas fitimit të Scudettos, Olivier Giroud ka dhene nje pershtypje te gjate per nje sezon te mrekullueshem.  Për Scudetton: “Reflektoi pritshmëritë e klubit dhe tifozëve. Gjithçka ka qenë e jashtëzakonshme që nga fundi i ndeshjes kundër Sassuolos!

Ishin mbi 18,000 tifozë të Milanit. Ne luajtëm në shtëpi. Tifozët e Milanit e prisnin këtë trofe për njëmbëdhjetë vjet”. Për festimet: “Kemi bërë një festë të madhe në dhomat e zhveshjes. Të gjithë pinim puro, por vetëm Ibra doli me puro gjatë ndarjes së çmimeve.

Vetëm ai mund ta bënte. Ai ishte po aq i lumtur sa për titullin e tij të parë, mund ta shihni. Ai gjithashtu kishte një fjalim për të gjithë në dhomat e zhveshjes së pari dhe në autobusin që na ktheu në Milano më vonë.

Ne bëmë një festë me 30 mijë tifozë në Casa Milan. Të nesërmen ecëm me autobusin dykatësh për katër orë, derisa arritëm në Duomo para dhjetëra mijëra njerëzve. Ishte edhe Berlusconi. Shumë fansa kishin lot në sy”.

Për duelin me Interin: “Përfundimi me Interin ishte i pabesueshëm. Kemi luajtur një finale çdo fundjavë për javë të tëra. Ishim duke mbajtur frymen! Keto sfida e zmadhojne edhe më shumë këtë titull. Lame pas Interin, rivalët tanë”.

Për sezonin e tij: “Doja të përfundoja mirë, veçanërisht pasi vija nga një periudhë në të cilën kisha shënuar më pak. Ky titull është sukses i një grupi që nuk është dorëzuar kurrë dhe ka qenë i bashkuar, ne kemi qenë gjithmonë të bashkuar!

Nga Leao, lojtari më i mirë i sezonit, te Mike në portë, duke kaluar nga Sandro, Pierre, i cili pati një gjysmë të dytë të shkëlqyer të sezonit. Theo ishte gjithashtu fenomenal në të majtë. Ky titull ka një theks të këndshëm francez”.

“Kam pasur një kohë të vështirë në fillim të vjeshtës me Covid, pastaj pata dhimbje shpine. Por unë shtrëngova dhëmbët. Unë kam qenë vendimtar në ndeshjet kyçe si për shembull me dygolëshin në derbi, me golin në Napoli apo golin ndaj Lazios. Sezoni përfundoi me këtë dygolësh ndaj Sassuolos. E përfundoj me katërmbëdhjetë gola të sezonit dhe katër asistime”.

Për Ibrën: “Ky titull dhe sezoni im konfirmojnë zgjedhjen time. Gradualisht ia hoqa vendin Ibrës për të fituar vendin tim. Në koken e trajnerit nuk kam qenë asnjëherë zëvendësues i Zlatanit; rotacioni ishte gjithmonë i balancuar kur të dy ishim në dispozicion. Ibra përfundoi me tetë gola të ligës dhe ende luan në moshën 40-vjeçare. Dhe unë jam 35; Kam treguar se mund të luaj më shumë”.

“Scudetto e 19-të e Milanit këtu nuk pershkruhet, një brez i tërë priste ta shihte. Qyteti ishte duke zier. Pioli?Ai është personi i parë me të cilin fola pas mbërritjes. Ai më bindi në dy minuta. Ishte një takim i bukur. Ai është krijuesi i këtij titulli, i ka kushtuar shumë energji. Më kujton pak Rene Girardin për vendosmërinë që ka, ai stërvitet me zemër”.