Hapet “front” i ri te Milani: Maldini kontakt me agjentin e talentit të Serie A!

9 muaj më parë
Hapet “front” i ri te Milani: Maldini kontakt me agjentin e talentit të Serie A!

Negocimi i vetëm i vërtetë është ai me Lille për Renato Sanches, por pas përfshirjes së PSG-së rruga që Milani të sjellë portugezin te kuqezinjtë është ende malore dhe per kete arsye po vlerësojnë pistat alternative për mesfushën.

Njëra prej tyre çon te Hamed Junior Traore, lojtar i Sassuolos, i cili vjen nga një finale fantastike e sezonit, aq sa ka tërhequr vëmendjen e disa klubeve, përfshirë ketu edhe klubin e Milanit.

Mëngjesin e sotëm La Gazzetta dello Sport sqaron se për momentin nuk ka ende negociata me klubin e Sassuolos, por mes dy kompanive do të kishte pasur disa kontakte eksploruese, si dhe mes Milanit dhe agjentit të Traores, përkatësisht Gabriele Guffrida (ai është gjithashtu agjent i Stefano Piolit).

Kjo rrugë duket të jetë e zbatueshme edhe nga pikëpamja ekonomike: pretendimet ekonomike te rroges për shembull, janë në përputhje me nevojat e Djallit, ndërsa për sa i përket çmimit, është e vërtetë që Sassuolo është një dyqan mjaft i shtrenjtë, por në të njëjtën kohë është gjithashtu e vërtetë se ai është gjithashtu i gatshëm të kryejë transaksione pagesash të shtyra, siç u dëshmua nga afera Locatelli një vit më parë.

Me pak fjalë, mund të nisë së shpejti edhe një negociatë e vërtetë, por për momentin te Milani nuk kanë ndërmend të përshpejtojnë për Traore sepse objektivi i parë mbetet Renato Sanches. Ata janë dy lojtarë të ndryshëm dhe për këtë arsye fati i tyre nuk është 100% i lidhur, por është e qartë se ardhja e portugezit do te anulonte ate te Traore (shumë do të varet nga synimet e PSG-së që nëse ata e duan vërtet lojtarin)

Ndryshe, shanset per te arritur te Traore do te jene te medha. Perpara disa javesh, ne Ibiza, Maldini dhe Massara u takuan pikerisht me agjentn e Traore dhe ndoshta kane hedhur edhe themelet e nje diskutimi.