IBRA THYEN HESHTJEN | “Kam luajtur pa ligamentin e gjurit, flija me ilaçe nga dhimbjet. Por u kisha bërë premtim atyre…”

1 vit më parë
IBRA THYEN HESHTJEN | “Kam luajtur pa ligamentin e gjurit, flija me ilaçe nga dhimbjet. Por u kisha bërë premtim atyre…”

Përgjigja e mbërritur dje për kushtet e Zlatan Ibrahimovic ishte e hidhur. Sulmuesi i Milanit zgjodhi të mos humbiste kohë dhe menjëherë iu nënshtrua një operacioni në gjurin e lënduar, për të pastruar meniskun dhe ligamentet.

Ibra do të duhet të pushojë për 7-8 muaj. Jo shumë pak kohë, sidomos për një lojtar që për pak muaj do të mbushë 41 vjeç. Deri më sot, suedezi nuk ka vendosur ende nëse do të vazhdojë apo jo te Milan dhe ne futboll, nëse do të rinovojë kontratën e propozuar nga Maldini apo nëse do të varë këpucët përgjithmonë.

Vete Zlatan sot ka thyer heshtjen: “Për gjashtë muajt e fundit kam luajtur pa ligamentin në gjurin tim të majtë. Gjuri i fryrë për gjashtë muaj. Unë kam qenë në gjendje të stërvitem me ekipin vetëm 10 herë në gjashtë muajt e fundit. Mora më shumë se 20 injeksione në gjashtë muaj.

Zbraza gjurin një herë në javë për gjashtë muaj. Ilaçe kundër dhimbjeve çdo ditë për gjashtë muaj. Mezi flija për gjashtë muaj për shkak të dhimbjes. Asnjëherë nuk kam vuajtur kaq shumë brenda dhe jashtë fushës.

Bëra diçka të pamundur në diçka të mundshme. Në mendjen time kisha vetëm një objektiv, t’i bëja shokët dhe trajnerët e mi kampionë të Italisë, sepse ja u premtova.
Sot kam një ligament të ri dhe një tjetër trofe!”

Por ka nga ata që janë optimistë për kohën e rikuperimit dhe të ardhmen e Ibrahimovicit te kuqezinjtë. Ky është profesori Loris Perticarini, ortoped i Njësisë së Traumatologjisë Sportive dhe Kirurgjisë Protetike Robotike në Brescia.

I intervistuar për Gazzetta dello Sport ai ka dhënë këndvështrimin e tij për ndërhyrjen dhe për mundësitë e rikthimit në fushë. Fillimisht mjeku sqaroi llojin e operacionit që Ibra iu nënshtrua dje:

“Gjuri vuante nga paqëndrueshmëria kronike, duhej korrigjuar. Në këto raste, në artroskopi shoqërohet një plastikë periferike, pra një mbrojtje për gjurin e rindërtuar. Për sa i përket meniskut, riparimi kërkon kohë të gjata rikuperimi, por duke qenë se rikonstruksioni i kryqëzimit do të kërkonte ende një rikuperim prej 7-8 muajsh, ishte e drejtë të zgjidhej kjo zgjidhje”.

Dr. Perticarini është i sigurt se Ibrahimovic do të rikthehet në fushë: “Ndërhyrja ishte e ngjashme me atë të Chiesa, pas 7-8 muajsh Zlatan do të kthehet në grup. Ju nuk i nënshtroheni kësaj lloj ndërhyrjeje për të qenë menaxher… Është qartë një operacion që synon rikthimin në fushë.

Stabiliteti i gjurit nuk ndryshon, është mbështetja që japin muskujt që ndikon, por nga ky këndvështrim Ibra është një garanci”. Madje pritet edhe një Ibra me shërbim të plotë pas kësaj periudhe të gjatë ndalimi:

“Ai sigurisht që do të mund të luajë më shpesh. Sa shpesh nuk do të varet nga gjuri, por nga faktorë të tjerë si qëndrueshmëria apo forca e muskujve, që kanë peshën e tyre tek një atlet 40-vjeçar”.