Ibrahimovic, si po vazhdon rikuperimi: i izoluar në një vilë top sekret – VIDEO

8 muaj më parë
Ibrahimovic, si po vazhdon rikuperimi: i izoluar në një vilë top sekret – VIDEO

Ai vuajti tmerrësisht për gjashtë muaj, duke luftuar me atë gju që e pengoi të performonte më së miri. Gju i zbrazur çdo javë nga sekrecionet dhe infeksioni, punë e personalizuar, qetësues dhimbjesh dhe shumë pak punë bashkë me pjesën tjetër të  ekipit. Zlatan Ibrahimovic i bëri të gjitha këto në heshtje, për skuadrën, për Milanin e tij, për atë Scudetto që shpërbleu sakrificat e shumta.

Pas festimeve të nevojshme, Zlatan më në fund mundi t’i përkushtohej kujdesit për gjurin e tij. Madje, në maj ai iu nënshtrua një operacioni artroskopik për rindërtimin e ligamentit të kryqëzuar të përparmë të gjurit të majtë. Një ndërhyrje delikate, e cila u krye nga Bertrand Sonnery-Cottet në spitalin Jean Mermoz në Lion.

Sot Ibrahimovic, siç ka deklaruar vetë në rrjetet sociale, ka një gju të ri dhe kjo falë operacioneve të një përforcimi anësor dhe riparimit të meniskut. Fatkeqësisht, megjithatë, do të ketë kundërindikacione për operacionin menjëherë, veçanërisht të përkohshme. Në fakt, Zlatan do të qëndrojë larg fushës për 7-8 muaj. Duke e njohur atë, ai do të përpiqet në çdo mënyrë të ecë përpara, por në moshën 40-vjeçare duhet durim dhe maturi.

Ndërkohë, ai tashmë ka nisur të punojë fort për rikuperimin. Siç tregon video e saj në Instagram, ajo po përpiqet të kombinojë rehabilitimin dhe pushimet. Siç është zakon, Zlatan Ibrahimovic tregoi fotografi të punës së tij të rikuperimit nga operacioni në gjurin e majtë në mediat sociale.

Pak si ai kur mbaroi kampionati, duke postuar videot e infiltrimit të gjurit për të thithur ujin e pranishëm. Imazhe që përcjellin në mënyrë të përsosur idenë se sa shumë po punon suedez.

Siç raportohet nga Il Corriere dello Sport, Zlatan po përpiqet të kombinojë punën dhe rikuperimin brenda një vile top sekret. Vend i panjohur, super i blinduar dhe afër detit. Vendi ideal, larg qendrës së vëmendjes dhe presionit, për t’u përqendruar. Ibrahimovic ka synimin e tij të madh. Ai dëshiron të rikthehet për të luajtur në janar 2023, pasi të ketë përfunduar Botërori në Katar dhe të rifillojnë kampionatet.

A do të ketë sukses? Duke e njohur atë, ka pak dyshime. Pas Scudetto-s së fituar, si brenda dhe jashtë fushës, Zlatan dëshiron të japë kontributin e tij më të mirë edhe në Champions League, duke iu bashkuar sërish Olivier Giroud në figurën e rëndësishme të mentorit të skuadrës së re.