Ide të qarta për Milanin, “E pamundur pa Maldinin, tani një 9 dhe një 10”

1 vit më parë
Ide të qarta për Milanin, “E pamundur pa Maldinin, tani një 9 dhe një 10”

Milani nuk mund të ndalet. Nevojiten nënshkrime të reja për të qëndruar në nivelet më të larta të renditjes në Serie A dhe për të filluar afrimin me klubet e mëdha evropiane.

Në mikrofonat e La Gazzetta dello Sport, Serginho foli shumë herë për të, duke u nisur nga boshllëku për t’u mbushur – “Milani fitoi si surprizë në Itali, por është një ekip që mund të qëndrojë në krye në Serinë A.

Për të konkurruar në Europe duhet me shume, jemi pak prapa: me Real Madrid, Psg, Chelsea, Liverpool ka një boshllëk teknik që nuk mund të mohohet. Çfarë mund të aspirojë Milani tani? Është e vështirë të kuptosh planet e një kompanie të re që ende nuk është krijuar.

Sigurisht Milanit i mungon pak cilësia në mesfushë dhe në vijën e parë”. Çfarë duhet? Këshilla e Serginhos për blerjet e Milanit – “Giroud është shumë i fortë, por ai është në moshën e tij dhe ai duhet ta marrë top të pastër – vazhdon Serginho -.

Le të themi se mungojnë një dhjetë ose nëntë dhe gjithashtu njëfarë fiziku në mesfushë, sepse zëvendësimi i Kessie nuk do të jetë i lehtë. Kontrata e tij ishte gati të skadonte, por ai duroi presionin dhe dha gjithçka për Milanin deri në fund. Ai ishte një profesionist i vërtetë, shembullor”.

Është e pamundur të mos përmendet Paolo Maldini. Braziliani nuk ka dyshime për të vënë bast për italianin si Drejtor i Përgjithshëm – “Ka pak për të thënë – vazhdon Serginho –, ai është një flamur dhe tashmë një profesionist që ka treguar se mund të menaxhojë shumë mirë një grup.

Paolo, Massara, Pioli bënë një punë të shkëlqyer. Ndoshta Paolo nuk është thirrur ende për rinovim sepse kishte pasiguri për pronësinë e re, por është e pamundur të mendosh një rrugë tjetër pa të”.