Italia kthen fuqishëm timonin djathtas. Nuk ndodhte që nga koha e Mussolini-t

8 muaj më parë
Italia kthen fuqishëm timonin djathtas. Nuk ndodhte që nga koha e Mussolini-t

Giorgia Meloni, 45 vjeç, është gati të bëhet kryeministrja e parë femër e Italisë dhe kryeministrja e parë e vendit nga e djathta ekstreme.

Për 40 vjet, Anna Maria Tortora ka shitur domatet e saj të pjekura dhe kastravecët e freskët klientëve besnikë në tezgën e saj të tregut në Romë. Ajo nuk e kuptoi se vajza e re që dikur rrinte në radhë duke mbajtur dorën e gjyshit të saj do të ishte në rrugën e duhur për të qenë kryeministre e ardhshme e Italisë.

“Ai ishte një person i mrekullueshëm”, kujton ajo, “dhe i dashuruar me mbesën e tij”. Me atë vajzën e vogël, Giorgia Meloni, që ka udhëhequr partinë e saj në vendin e parë në zgjedhje, Anna Maria fryhet nga krenaria. “E rrita me fasule! Ajo hëngri mirë dhe u rrit mirë.”

Tregu është në Garbatella, një lagje jugore e klasës punëtore të Romës dhe tradicionalisht një bastion i së majtës. Është një origjinë e papajtueshme për një politikan që tani në pole position të bëhet kryeministri i parë i ekstremit të djathtë të Italisë që nga Benito Musolini.

Pasi të konfirmohen rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme në Itali, presidenti i vendit, Sergio Mattarella do të konsultohet me krerët e partive për të përcaktuar se kush mund të udhëheqë një qeveri të qëndrueshme.

Zonja Meloni, si kandidatja kryesore, do të argumentojë se ajo ka refuzimin e parë. “Ajo nuk është përfaqësuese e kësaj zone, e cila historikisht është e kuqe,” thotë Marta, një blerëse që shtyn karrocën e saj pranë tezgave të perimeve. Nëna e saj e moshuar, Luçiana, më thotë se ka frikë nga perspektiva. “Unë jam thellësisht antifashiste,” shton ajo. “Nëse ajo futet, do të jetë një periudhë shumë e shëmtuar”.

Etiketimi fashist është diçka që Giorgia Meloni e refuzon me forcë. Duke folur në anglisht, spanjisht dhe frëngjisht në një video të kohëve të fundit, ajo këmbënguli se ajo e kishte lënë ideologjinë në histori.

Por historia është pjesë e problemit në një vend që nuk kishte ekuivalentin e denazifikimit të Gjermanisë pas luftës, duke lejuar partitë fashiste të reformohen. E themeluar në vitin 2012, Fratelli d’Italia i ka rrënjët e saj politike në Lëvizjen Sociale Italiane (MSI), e cila u ngrit nga hiri i fashizmit të Musolinit.