Ja si duken sot aktorët legjendarë të vitevë 90′

3 muaj më parë
Ja si duken sot aktorët legjendarë të vitevë 90′

Filmat e viteve 90′ gjithmonë do të ngjallin nostalgji tek të gjithë ata që janë të apasionuar pas filmave dhe kinematografisë.

Aso kohe gjithçka krijohej nga shpirti pa pasur nevojë për shumë reklama dhe gjëra që i zhveshin shumë filma nga natzraliteti i tyre.

Në qendër të gjithçkaje ishte aktori pa shumë efejte speciale dhe pa kostumografi perfekte siç synohet sot, por dashuria që kishin aktorë për profesionin e tyre, i ka bërë ata ikona që kujtohen dhe simpatizohen edhe sot nga publiku i gjërë.

Ju kujtohet kur qanim sa herë shikonim filmin ‘A walk to remember’, apo se sa shumë dëshironim të ishin pjesë e një familjeje ku fëmijët ishin agjentë si tek ‘SPY Kids’? Me siguri shumë prej jush keni kujtime të bukura ende sot.

Më poshtë po sjellim për ju disa nga aktorët më të dashur të publikut, që edhe pse vitet kanë kaluar dhe pamja e tzre është disi ndryshe , ne i duam dhe i përkrahim po njësoj.

Mandy Moore — A Walk to Remember

Ja si duken sot aktorët legjendarë të vitevë 90′

Moore bëri debutimin e saj në filmin artistik në 2001, me një rol të vogël zëri në filmin komedi Dr. Dolittle 2 , përpara se të luante si Lana Thomas në filmin komedi The Princess Diaries . Ajo mori njohje për rolin e saj kryesor si Jamie Sullivan në filmin dramatik romantik A Walk to Remember (2002) dhe luajti në filmat Chasing Liberty (2004), Saved! (2004), Racing Stripes (2005), Sepse kam thënë kështu (2007), Licenca për të martuar (2007), Dashuria, Dasma, Martesa (2011), 47 metra poshtë (2017), Mendjet më të errëta (2018) dhe Midway(2019). Moore gjithashtu shprehu Princeshën Rapunzel në filmin e animuar të komedisë muzikore fantazi të Disney Tangled (2010) dhe paraqitjet e saj të mëvonshme në mediat Disney.

Alexa Vega — Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Ja si duken sot aktorët legjendarë të vitevë 90′

Alexa Ellesse PenaVega [2] (née Vega ) është një aktore amerikane. Ajo është e njohur për rolet e saj si Carmen Cortez në serinë e filmave Spy Kids dhe Julie Corky në filmin Sleepover të vitit 2004 . Në vitin 2009, ajo luajti si personazhi titullar Ruby Gallagher në serialin ABC Family Ruby & the Rockits .

Tobey Maguire — Spider-Man

Ja si duken sot aktorët legjendarë të vitevë 90′

Tobias Vincent Maguire (lindur më 27 qershor 1975) është një aktor dhe producent filmi amerikan. Ai njihet më së shumti për interpretimin e personazhit të titullit nga trilogjia Spider-Man e Sam Raimit (2002–2007), një rol që ai e riprodhoi më vonë në Spider-Man: No Way Home (2021).

Ai e filloi karrierën e tij në role dytësore në filmat This Boys Life (1993), The Ice Storm , Deconstructing Harry (të dy 1997) dhe Frika dhe urrejtja në Las Vegas (1998). Rolet e tij kryesore përfshijnë Pleasantville (1998), Ride with the Devil (1999), The Cider House Rules (1999), Wonder Boys (2000), Seabiscuit (2003), The Good German (2006), Brothers (2009) The Great Gatsby (2013) dhe Sacrifice Pengu (2014).

Rob Schneider — The Hot Chick

Ja si duken sot aktorët legjendarë të vitevë 90′

Robert Michael Schneider ( / ˈ ʃ n aɪ d ər / ; lindur më 31 tetor 1963) është një aktor, komedian dhe skenarist amerikan. Një komik stand-up dhe veteran i serisë së komedisë së skeçeve NBC Saturday Night Live , ai vazhdoi karrierën në filma artistikë, duke përfshirë rolet kryesore në filmat komedi Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999) dhe vazhdimin e tij të vitit 2005 , The Animal ( 2001), The Hot Chick (2002), The Benchwarmers (2006) dhe Big Stan (2007). Schneider është babai i këngëtares Elle King .