Jo vetem Kiwior i Spezia-s! Milani po ndjek edhe një “të panjohur”

8 muaj më parë
Jo vetem Kiwior i Spezia-s! Milani po ndjek edhe një “të panjohur”

Edhe pse zyrtarisht nuk mund te federohet askush, merkato e transferimeve nuk ndalet kurrë. As për Milanin. La Gazzetta dello Sport raportoi në këtë kuptim se një emër i ri ka hyrë në listën e Maldinit dhe Massara. Departamenti është ai mbrojtës dhe lojtari luan në një ekip të sapograduar në A, me të cilën e nisi sezonin shumë më lart se pritjet.

Bëhet fjalë për Emanuele Valeri, mbrojtësi i majtë i Cremonese në sezonin e tij të parë në Serinë A. Ai shënoi mbi të gjitha në Bergamo që i lejoi skuadrës së Alvinit të merrte pikën e dytë në renditje pas rikthimit në Serie A.

Emri i Valerit është qarkuar me shënues të kuq nga disa klub. Sipas asaj që shkruan Gazzetta, edhe Lazio do të kishte shprehur një interes fillestar për lojtarin. Me një Ballo-Touré që nuk bindi dhe që ka disa kërkesa nga jashtë, romani mund t’i bashkohet skuadrës së Milanit si zëvendës Theo Hernandez.

Në 6 ndeshjet e luajtura këtë sezon, megjithatë, vetëm një herë u vendos në pozicionin e mbrojtësit të majtë: në 5 të tjerat, Valeri luajti si anësor në të gjithë fushën në 3-5-2 të Alvinit.