KALULU | “Futbolli italian i nënvlerësuar, në Francë ende besojnë se loja nuk ka ndryshuar… Kini durim me Adli, Origi dhe De Ketelaere”

6 muaj më parë
KALULU | “Futbolli italian i nënvlerësuar, në Francë ende besojnë se loja nuk ka ndryshuar… Kini durim me Adli, Origi dhe De Ketelaere”

Mbrojtësi i Milanit, Pierre Kalulu, ka zbuluar se ndihet i lumtur dhe i vendosur në Itali. Në verën e vitit 2020, Paolo Maldini dhe Ricky Massara u futen ne gare per te bindur Kalulu pasi kontrata me Lyon skadoi. Ata duhej të paguanin vetëm një tarifë kompensimi prej rreth 400 mijë euro për të siguruar mbrojtësin, dhe kjo ka rezultuar të jetë një “grabitje” absolute.

Kalulu ishte një i ri i panjohur për shumë njerëz në atë kohë, duke pasur parasysh se ai nuk kishte bërë ende një paraqitje për ekipin e pare te Lyon para se të transferohej në Itali, por ai ka fituar terrenin duke vrapuar dhe tani e ka bërë veten një pjesëtar praktikisht të palëvizshëm të vijës startuese- lart falë zhvillimit të tij dhe besimit të Piolit.

Kalulu dha një intervistë për La Gazzetta dello Sport në të cilën ai u pyet për një sërë temash nga sezoni aktual deri më tani deri në vendimin e tij për të nënshkruar me Milanin. Për zgjedhjen e Serisë A në vend të Premier: “Seria A është e nënvlerësuar. Në Francë ende besohet se ekipet luajnë me Catenaccio. Në vend të kësaj, është krejt e kundërta: të gjitha skuadrat ndërtojnë nga prapa, ushtrojnë presion nëpër fushë, luajnë fort fizikisht.

Ka një nivel të lartë teknik dhe taktik dhe konkurrencë të pamëshirshme, me gjashtë, shtatë ndeshje të nivelit të lartë që do të luhen kundër rivalëve”. Për idhujt e tij që në moshë shumë të re: “Nuk kam idhuj, por frymëzohem nga Thiago Silva, Virgil van Dijk, Kalidou Koulibaly: mundohem të marr më të mirën e secilit dhe ta vë në praktikë.”

Për atë që ishte më emocionuese, debutimi i tij në ‘San Siro’ apo festimi për Scudetto-n: “Kur pashë mijëra tifozë në shesh kuptova se çfarë do të thotë të fitosh me Milanin. Debutimi ishte një emocion më personal, por po aq intensiv.” Për rolin e tij në fushë: “Qëllimi im është t’i garantoj trajnerit shkathtësi maksimale dhe cilësi maksimale për të dyja rolet. Nëse dal në fushë është të jem më i miri, si mbrojtës i krahut apo qendërmbrojtës nuk ka rëndësi.”

Për qetësinë që tregon edhe pse është vetëm 22 vjeç: “Kam besim në aftësitë e mia, por është e nevojshme të punoj shumë çdo ditë për t’i kultivuar ato dhe për të menaxhuar më mirë presionin dhe emocionet që përjetoni në fushë.

Për praninë e bashkatdhetarëve Mike Maignan dhe Theo Hernández në mbrojtje: “Gjuha i lehtëson gjërat dhe krijon një klimë ideale pune. Mike është një lider që përçon besim, si Theo që dominon në krah. Unë përpiqem të bëj të njëjtën gjë me ta.”

Për Olivier Giroud, i cili ka hedhur poshtë mallkimin e numrit 9 te Milani: “Si sulmues më jep shumë këshilla. Ai kurrë nuk u besoi mallkimeve.” Për Yacine Adli që ende nuk është imponuar: “Ne njihemi nga ekipet e të rinjve të Francës. Ai ka qëndrimin e duhur dhe të gjitha cilësitë për të zene vend edhe këtu. Jam i sigurt se do ta vërtetojë këtë duke fituar gradualisht minuta loje”.

Për marrëdhënien e tij me Fikayo Tomori dhe rikthimin e Simon Kjær: “Konkurrenca është gjithmonë e mirë. Ne kemi nevojë për të. Sa më shumë, aq më mirë, për të gjithë. Dhe te Milani nuk ka asnjë paqartësi: ne të gjithë japim më të mirën për ekipin.”

Për ndeshjen e dyfishtë në Ligën e Kampionëve kundër Chelseat dhe afrimet e reja: “Divock Origi dhe Charles De Ketelaere kanë kualitete dhe përvojë të madhe që na nevojiten. Kundër Chelseat do të jetë një provë e mirë për të vërtetuar vlerën tonë si kampionë të Italisë. Historia e Milanit nuk peshon, në të vërtetë është një motiv shtesë. Nuk do të jetë e lehtë, por ne jemi krenarë që kemi mundësinë ta çojmë Milanin në majën e Evropës”.