Kalulu, rinovim në këto kushte: “Nëse gjithçka shkon mirë …”

8 muaj më parë
Kalulu, rinovim në këto kushte: “Nëse gjithçka shkon mirë …”

Fito sërish. Ky është qëllimi i Milanit. Lojtarët duan të fitojnë trofe të tjerë, pa u ndalur. Pas trengjyrëshit ndërgjegjësimi i lojtarëve është rritur në mënyrë te shpejte dhe ambicja gjithashtu ka arritur majat.

Ata e dinë se do të ketë më shumë vështirësi, por uria është e madhe: “Pioli na thotë çdo ditë, ky vit do të jetë edhe më i vështirë”, tha një nga futbollistet e rinj të Milanit, Pierre Kalulu, para mikrofonave të La Gazzetta dello Sport.

“Është e qartë nga fakti se ndeshjet me rivalët vendosen pikërisht në detaje. Na takon neve të dëshmojmë se jemi kampionët në fuqi. Jam i bindur se të gjithë do të luf(tojnë për titullin deri në fund. Në çdo rast duam të përfundojmë sërish të parët”.

Pierre Kalulu, tashmë elementi kryesor i Milanit, kaloi portat e Milanello-s në majë të gishtave, mes skepticizmit të përgjithshëm: “Ka një efekt të caktuar nëse ju thërret Paolo Maldini – vazhdon francezi -. Tani jam mësuar me të, por hera e parë më bëri vërtet përshtypje.

Edhe pse i ri e kam parë të luajë, sigurisht në fund të karrierës, por ai mbetet pikë referimi. Gjëja qesharake është se në atë kohë palet ishin pak të kundërta, pasi unë përpiqesha të mbaja një distancë dhe ai po përpiqej të më bindte. Maldini më bindi duke më thënë se kishte besim të plotë tek unë, se do të isha pjesë e ekipit të parë, duke gjetur hapësira sipas rritjes sime. Kështu ishte”.

Pioli dhe Ibrahimovic luajtën një rol të rëndësishëm në rritjen e Kalulu: “Në këto nivele, nuk është e parëndësishme që një trajner të jetë në gjendje të përfshijë të gjithë. I vlerësoj stërvitjet me intensitet të lartë, të njëjta në lojë, me konkurrencë të shëndetshme.

Nëse bëni mirë, ai te flet dhe ai gjithashtu di të flasë kur bëni më pak mirë. Në momente dyshimi, ai di të motivojë, duke kujtuar se jemi një grup i fortë dhe inteligjent. Ne jemi një ekip i ri, por me të jam përmirësuar shumë”.

Lideri i padiskutueshëm Ibra – “Në fillim ishte dicka mbresëlënëse sepse luaja në playstation me Zlatan. Atëherë e kupton se nëse ai është ende në këto nivele, kjo ndodh sepse ai punon shumë çdo ditë. Ai na përcolli këtë nevojë, e cila na ndihmon edhe kur ai nuk është në fushë”.

E pamundur për të mos përmendur të ardhmen. Duke diskutuar rinovimin, por firma në kontratë nuk ka ardhur ende: “Milano është një qytet që e vlerësoj shumë për modën, për restorantet, për stilin e jetës. Ndihem i qetë, edhe për italishten time qe eshte përmirësuar”.

Skadon kontrata në vitin 2025 – “Nëse gjithçka shkon mirë si tani, që ti fiton, që unë luaj si titullar, thjesht dëshiron të vazhdosh. Por do të ketë një mënyrë për të folur për kontratën me drejtuesit”.