Leao: “Dy vite të vështira te Milani, tani e di se çfarë dua! Dy personave duhet t’ia dijë faleminderit”

6 muaj më parë
Leao: “Dy vite të vështira te Milani, tani e di se çfarë dua! Dy personave duhet t’ia dijë faleminderit”

Rafael Leao padyshim që në fillim të sezonit po konfirmon se është një element thelbësor për Milanin. Kur ai është në fushë, skuadra gjithmonë mund të llogarisë në paparashikueshmëri dhe klas më të madh. Ikjet e tij te shpejtësisë në të majtë tani janë bërë të famshme në të gjithë botën.

A do të jetë Leao një top lojtar së shpejti? Bazuar në atë që ai po tregon sot në fushë, ka pak dyshime. Por a do të bëhet me Milanin? Epo, në këtë kuptim të panjohurat janë më të mëdha, duke qenë se rinovimi i kontratës po vazhdon të jete telenovele.

Sipas përditësimeve të fundit, Rafa dëshiron të qëndrojë me kuqezinjtë dhe të vazhdojë të rritet nën drejtimin e Stefano Pioli. Por mes të thënit dhe të bërit, sidomos në futboll, ka det dhe ndoshta shumë para…

Nuk e dimë nëse portugezi përfundimisht do të rinovoje me Milanin në vitet e ardhshme. Klubi kuqezi është thirrur të bëjë një përpjekje të madhe ekonomike për të përmbushur pretendimet e tij dhe ato të agjentit të tij. E vetmja siguri për momentin është se Leao përfaqëson lojtarin më prestigjioz të Milanit.

Nëse ai zgjedh të shkojë, klubi do të jetë ende në gjendje të mbledhë një shumë shumë të madhe. Më shumë se 100 milionë euro. Gjithsesi, shpresohet që të mos jetë kështu, sepse deri më sot është e paimagjinueshme një Milan pa portugezin.

I intervistuar nga revista Outpump, Leao foli për përvojën e tij te kuqezinjtë. Që nga fillimi e deri më sot, duke rrjedhur disa të dhëna për të ardhmen e saj. Duke folur për karrierën e tij në Milano, Leao tha se sa e vështirë ishte me kuqezinjtë: “Dy vitet e para në Milan ishin të vështira, erdha nga Franca, ku gjithçka ishte më e vogël dhe jeta ishte shumë ndryshe.

Kur mbërrini te Milani, e dini se duhet të jeni fitues, se shumë legjenda kanë veshur të njëjtën fanellë si ju, duke fituar shumë trofe. Ju e ndjeni dhe e përjetoni atë menjëherë. Pas një procesi tranzicioni, unë u bëra një person tjetër dhe një tjetër lojtar”.

Sulmuesi portugez ka shpjeguar se kush ishte themelor në këtë rrugë të bëre: “Në këtë periudhë familja ime, trajneri Pioli dhe Ibra, të cilët i mbaj afër çdo ditë, ishin themelorë. Zlatan është një shembull, ai më mësoi rëndësinë e të kërkuarit, për të qëndruar gjithmonë i fokusuar, edhe jashtë fushës. Ne flasim sa herë që mundemi, jo si profesionistë apo kolegë, por si burra”.

Në fund Rafa shprehu dëshirat e tij për të tashmen dhe të ardhmen e afërt. Pak për Milanin, shumë për kombëtaren: “Tani dua të përfitoj nga të gjitha mundësitë që janë në horizont, dua të jem protagonist dhe të meritoj vendin tim në njëmbëdhjetëshen kryesore të kombëtares portugeze. Dhe nëse ka një shans për të fituar, mirë, do të jetë shumë bukur”.