Leao ndez debatin në Sky Sport: A është në top 5 sulmuesit e Europës! Përgjigjen Costacurta, Di Canio dhe Del Piero

6 muaj më parë
Leao ndez debatin në Sky Sport: A është në top 5 sulmuesit e Europës! Përgjigjen Costacurta, Di Canio dhe Del Piero

Legjenda e Milanit, Alessandro Costacurta beson se Rafael Leao është ndër pesë sulmuesit më të mirë në botë, por Paolo Di Canio dhe Alessandro Del Piero nuk duket se janë dakord. Sulmuesi portugez shënoi dhe asistoi në fitoren 3-1 të Milanit ndaj Empolit të shtunën mbrëma.

Ai ka grumbulluar tashmë katër gola dhe shtatë asistime në nëntë ndeshje në të gjitha garat këtë sezon, pasi u emërua lojtari më i mirë i Serie A për 2021-22. Legjenda e Milanit, Costacurta, tani një ekspert për Sky Sport Italia, tha të shtunën se ish-ylli i Sportingut është në mesin e pesë sulmuesve më të mirë në botë, por bashkatdhetarët e tij Di Canio dhe Del Piero nuk e ndajnë pikëpamjen e tij.

“[Erling] Haaland është në një kategori tjetër. Unë nuk shikoj estetikën, Haaland tashmë ka vizituar fjalë të tjera”, tha Di Canio gjatë emisionit të mbrëmshëm Sky Calcio Club. “Leao ka talentin për të qenë në top tre, ai është i destinuar të shkojë atje, por për momentin nuk është”, shtoi ish-sulmuesi i Lazios dhe Juventusit.

“Mos e teproni”, vazhdoi legjenda e Juventusit, Del Piero. “Një vit më parë, isha nga të paktët që thashë se ky djalë mund të bëhej një fenomen pasi të kuptonte cilësitë e tij. Ai është në rrugën e duhur. Ndikimi i tij është i pabesueshëm. Megjithatë, ai ende nuk është në mesin e pesë sulmuesve më të mirë në botë.

“Tani për tani, tre janë në PSG dhe dy te Real Madrid, plus Haaland, Lewandowski dhe të gjithë të tjerët. Leao ka cilësi të jashtëzakonshme, por sot nuk është në mesin e pesë më të mirëve, por shpresoj se do të bëhet i tillë”.

Leao iu bashkua Milanit në një marrëveshje prej 30 milionë euro nga Lille në 2019 dhe ka një klauzolë lirimi prej 150 milionë euro të përfshirë në kontratën e tij. Kuqezinjtë refuzuan afrimet e Chelseat gjatë verës dhe tani janë në bisedime për të zgjatur kontratën e sulmuesit, e cila përfundon në qershor 2024.