Leao, nga Spanja: “Kjo është oferta e Realit te Milani për Leao. Vjen përgjigjia kuqezi”

1 vit më parë
Leao, nga Spanja: “Kjo është oferta e Realit te Milani për Leao. Vjen përgjigjia kuqezi”

Një nga protagonistët kryesorë të Scudettos së fituar nga skuadra e Stefano Piolit është padyshim Rafael Leao. Ai ishte një sezon i rritjes dhe pjekurise, shfaqjet dhe numrat janë në syte e te gjithëve.

Talenti portugez i kishte jetuar dy vitet e para te Milan me ulje-ngritje, por në të tretin ai bëri kërcimin në cilësi që prisnin të gjithë në mjedisin kuqezi. Ai është bërë një lojtar me një paraqitje më të qëndrueshme dhe shumë më prerës në sulm.

Nuk është rastësi që ai shkoi dyshifror si me asistime ashtu edhe me gola. Fantastike per Rafan!  Tani duhet të kuptojmë se cila do të jetë e ardhmja e ish-sulmuesit te Sporting Lisbonës dhe Lille. Klubi i Milan dëshiron ta mbajë atë dhe tashmë ka bërë një ofertë për të rinovuar kontratën.

Por agjenti Jorge Mendes ka marrë tashmë kërkesa nga klube të rëndësishme evropiane dhe një largim nuk mund të përjashtohet. Vetë lojtari nuk ishte i qartë për të thënë se do të qëndrojë në Milano, ai mbajti një derë të hapur për lamtumirë.

Leao ka një kontratë që skadon në qershor të 2024 dhe pa rinovim Milani është “detyruar” ta shesë atë.  Kujtojmë se portugezi ka një klauzolë zgjidhjeje prej 150 milionë eurosh dhe se ne fakt nese nuk do te vinte rinovimi, do te dilte ne shitje.

Në Spanjë, Sport.es rikthen interesin e madh të Real Madridit për Rafa, që mund të jetë dhuratë për Carlo Ancelotti për repartin ofensiv pas refuzimit të pësuar nga Kylian Mbappé. Kampioni francez ka preferuar të qëndrojë te PSG, pavarësisht se i ka dhënë fjalën “blancos”.

Real Madridi e ka vlerësuar shumë performancën e Leaos këtë sezon dhe e sheh atë si një talent me hapësirë ​​​​të madhe për përmirësim. Vërtetë, ai luan në të njëjtin rol si Vinicius, por Sport.es raporton se numri 17 i kuqezinjve është shumë i pelqyer dhe klubi madrilen do të ishte i gatshëm t’i ofronte Milanit Luka Jovic dhe Marco Asensio si homologë teknikë.

Sulmuesi serb dhe krahu i djathtë spanjoll mund të largohen nga skuadra e Ancelottit në merkaton e verës. Megjithate, kjo oferte nuk eshte se ka  bindur drejtuesit kuqezi qe per Leaon do te pranonin, ne rast mosrinovimi, vetem para “cash”.