“Leao nuk shitet”, Maldini dërgon mesazh te klubi! Por një gazetar portugez “tremb” tifozët e Milanit!

1 vit më parë
“Leao nuk shitet”, Maldini dërgon mesazh te klubi! Por një gazetar portugez “tremb” tifozët e Milanit!

Tashmë nuk ka asnjë dyshim për vlerën e Rafael Leaos. Nëse në dy sezonet e para te Milani ai nuk kishte bindur për shkak të mosvazhdimësisë në performancë, përkundrazi në këtë sezon ai hodhi poshte të gjitha dyshimet. Ka potencial për t’u bërë kampion.

Ai ishte një nga protagonistët e rrugetimit drejt Scudettos, duke u treguar disa herë vendimtar. E fundit në ndeshjen finale të kampionatit ndaj Sassuolos: asistimet e tij për tre golat e shënuar nga skuadra e Stefano Piolit. Shumë paraqitje pozitive nga talenti portugez.

Prej disa kohësh, Paolo Maldini dhe Frederic Massara kanë shprehur synimin për ta siguruar atë me një kontratë të re dhe kanë folur shumë herë me agjentin Jorge Mendes. Asnjë marrëveshje nuk është arritur deri më tani, edhe për shkak se procesi gjyqësor i nisur nga Sporting i Lisbonës dhe shitja e mundshme e klubit kuqezi ka vënë gjithçka në gatishmëri.

Leao ka një marrëveshje që skadon në qershor 2024 dhe pa rinovim Milani është i detyruar ta shesë atë. Ai nuk mund të përballojë ta mbajë lojtarin një vit nga skadimi me rrezikun e arkëtimit më pak se vlera e tij reale. Kontrata aktuale përfshin një klauzolë përfundimi prej 150 milionë eurosh. Në rast shitjeje, drejtuesit e kuqezinjve do të përpiqen të mbledhin sa më shumë para.

Vete kete e ka pranuar Paolo Maldini qe deshiron ta blindoje. “I patransferueshëm? Sigurisht, është ende një diamant i përafërt, i cili ka pësuar përmirësime të mëdha nga viti në vit. E morem nga pankina e Lille duke i paguar 24 milionë dhe i vendosëm menjëherë një klauzolë prej 150 milionësh, sepse Boban, Massara dhe unë besuam tek ai.

Potencialisht ai ka qenë gjithmonë kampion. Ai duhej të ndiqte një rrugë që, për më tepër, ende nuk ka përfunduar. Ai është jashtëzakonisht inteligjent dhe kishte nevojë për një ndihmë të vogël. Kam folur shumë me të.

Është e qartë se nëse në të ardhmen Milani nuk do të jetë në nivelin e Leaos ose Leao nuk do të jetë në nivelin e Milanit, gjërat do të ndryshojnë. Por në këtë moment rritja është eksponenciale për klubin dhe për të”.

Gazetari Bruno Fernandes i Record, një gazetë portugeze, foli në CalcioMercato.it dhe deklaroi se largimi i Leaos është i mundshëm: “Mendoj se është e vështirë për të të qëndrojë te Milan sezonin e ardhshëm. Ka klube më të mëdha të gatshme për të marrë lojtarin, të gatshëm për të bërë një hap të madh”.

Numri 17 i Piolit është lidhur me disa klube të rëndësishme evropiane së fundmi, si Real Madrid dhe Paris Saint Germain. Ka pasur zëra edhe për Newcastle United, i cili sezonin e ardhshëm nuk do të garojë në kupat e Europës, por që ka shumë para me të cilat mund të bindë këdo!

Milani shpreson të bindë Leaon të qëndrojë duke nënshkruar një kontratë të re, por ata duhet të përgatiten për çdo skenar. Ish-talenti i Sporting Lisbonës dhe Lille nuk e ka parë të ardhmen e tij deri më tani. Gjithçka që mbetet është të presim.