“Maignan më i forti në Itali, por Donnarumma fenomen” Vjen deklarata nga Turqia!

8 muaj më parë
“Maignan më i forti në Itali, por Donnarumma fenomen” Vjen deklarata nga Turqia!

Një vit e gjysmë më parë, Milani pa të largohej Gianluigi Donnarumma, duke ikur me parametra zero dhe duke u bashkuar me Paris Saint German por kjo solli Mike Maignan te kuqezinjtë, duke investuar te Lille rreth 15 milionë.

Ishte padyshim një ndryshim i rëndësishëm, por me francezin në portë gjërat shkuan edhe më mirë dhe skuadra fitoi gjithashtu Scudetton majin e kaluar, duke u dëshmuar të jetë një nga mbrojtjet më pak të mposhtura në Evropë.

Tifozët e harruan shpejt 23-vjeçarin dhe përqafuan mbrojtësin e tyre të ri ekstrem, të fortë, të mirë në këmbë dhe gjithashtu të besueshëm. Muajt ​​e fundit janë bërë shumë krahasime mes dy portierëve, me mendime të ndryshme dhe kontradiktore se kush është në të vërtetë më i miri mes shtyllave.

Emiliano Viviano gjithashtu tha fjalën e tij për këtë temë, duke folur me mikrofonat e Calciomercato.it në Twicht Tv Play. Portieri, i cili aktualisht luan në Turqi në Fatih Karagumruk, ka shprehur preferencën e tij.

Këto janë fjalët e tij: “Maignan është shumë i fortë, bën më shumë pritje se të gjithë portierët e tjerë, por Donnarumma është fenomen. Ai është një portier i datelindjes 1999, ka tashmë 250 paraqitje mes profesionistëve dhe ka fituar një kampionat evropian. Megjithatë, Maignan është më i forti në Serie A”.

Viviano shtoi edhe një opinion për portierët më të mirë europianë dhe cilësitë e tyre: “Për portierin më të fortë në botë, për atë që kam bërë në përgjithësi them Courtois, por mes postimeve them Oblak. Për Donnarumma duhet të shohim se çfarë ben gjate ndeshjes. Për shembull Neuer mund të beje 30-40 gabime. Edhe pse është një portier fenomenal, këtu do të ishte masak*ruar”.